+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Terry Eagleton Kitapları Ve Kitap Tanıtımları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Terry Eagleton Kitapları Ve Kitap Tanıtımları
  The Meaning of Life (Hayatın Anlamı)

  Yazarın en son kitabı. Eagleton, okura hayatın "ona göre" anlamını vermeden önce "Hayatın anlamı nedir?" sorusunu irdeliyor. Bunu da diğer eserlerinde yaptığı gibi kullanılan terimleriaçıklamaya çalışarak gerçekleştiriyor. Hayatın anlamını da bireysel ve kolektif mutluluk ve tatminin doğal uyumunda bulduğunu söylemek mümkün. (Bu eserin Türkçe çevirisi bulunmamaktadır.)

  terryeagleton.jpg
  How to Read a Poem (Bir Şiir Nasıl Okunur)

  Özellikle edebiyat eleştirisine giriş amaçlı yazdığı bu kitabında genel terminolojiyi açıkladıktan sonra bir şiirin "yakın okuma"sının geleneksel olarak nasıl yapılması gerektiğini örnekleriyle gösteriyor. (Agora Kitaplığı,İstanbul, 2011. ISBN:9786051031323

  Holy Terror (Kutsal Terör)

  Bu eserin Türkçe çevirisi bulunmamaktadır.

  Bu kitabında Eagleton, günümüz kültür ve edebiyat teorilerini eleştirmektedir. Ama edebiyat ve kültür üzerine disiplinlerarası çalışmaları tamamen işe yaramazolarak görmemektedir. Hatta Eagleton bu tür bir birleşmenin geniş anlamda birçok önemli konunun irdelenmesinde etkili olduğunu ileri sürmektedir. Eleştirisi daha çok postmodernizm ve teorisyenleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. (ISBN 975-04-0278-2, Nisan 2004, Literatür Yayıncılık, İnceleme).

  Azizler ve Alimler

  Eagleton'ın tek romanıdır. Senaryolaştırılıp Wittgenstein filmine uyarlanmıştır. (ISBN 975-8829-12-2, Kasım 2003, Agora Kitaplığı, Roman & eski tükenen baskı: ISBN 975-539-023-5 Temmuz 1992, Ayrıntı Yayınları).

  Edebiyat Kuramı (kitap)

  Eagleton'ın en çok tanınan eseridir. Modern anlamda metin incelemesinin 19. yüzyıl romantiklerinden son birkaç on yılın postmodernistlerine kadar izinisürer. Düşünceleri Marxist gelenekten gelmektedir ve yapıbozumculuk gibi daha yakın döneme ait teorileri eleştirel olarak incelemektedir. (ISBN 975-539-412-5, 2004, Ayrıntı Yayınları, İnceleme)

  Eleştiri ve İdeoloji

  (1985, İletişim Yayınları, İnceleme)
  Estetiğin İdeolojisi (ISBN 975-6557-17-6, 2004, Doruk Yayınları, İnceleme)

  Kapı Bekçisi

  Çocukluğunda kilisede kapı bekçiliği yaptığı günlerden başlayıp üniversite yıllarını da içeren anılarını aktardığı Kapı Bekçisi Eagleton'ın Marxist düşüncelerinin teorik bir ilgiden çok daha öteye gittiğini göstermektedir. Kitabın adı kilisedeki onu çok etkileyen görevinden gelmektedir. Bu görev kızlarını manastırakapanmadan önce son kez gören ailelere manastırın dışına kadar eşlik etmektir. Bu anılarını oldukça hüzünlü olarak değerlendirir. (ISBN 975-8509-35-7, Nisan 2002, Bilge Kültür Sanat, Anı)

  İdeoloji (kitap)

  (ISBN 975-539-147-9, Nisan 2005, Ayrıntı Yayınları, İnceleme)

  Kültür Yorumları

  (ISBN 975-539-446-X, Şubat 2005, Ayrıntı Yayınları, İnceleme)

  Postmodernizmin Yanılsamaları

  (ISBN 975-539-221-1, 1999, Ayrıntı Yayınları, İnceleme)

  William Shakespeare (kitap)

  (ISBN 975-518-114-8, Mayıs 2005, Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, İnceleme)

  The English Novel (İngiliz Romanı)

  (Türkçe'ye çevirilmemiştir.)

  Saint Oscar and Other Plays (Aziz Oscar ve Diğer Oyunları)

  İrlandalı oyun yazarı Oscar Wilde'ın hayatından esinlenerek yazdığı Aziz Oscar ilk olarak İrlanda'da GreenDay tiyatro grubu tarafından sahnelenmiştir. (Türkçe'ye çevirilmemiştir.)

  Marxist Literary Theory (Marxist Edebiyat Kuramı)

  (Türkçe'ye çevirilmemiştir.)

  Towards a New Left Theology (Yeni Bir Sol Teolojiye Doğru)

  (Türkçe'ye çevirilmemiştir.)

  Scholars and Rebels

  (Türkçe'ye çevirilmemiştir.) Kitaba entelektüel tanımlamalarıyla başlayan Eagleton, 19. yüzyılda İrlanda'daki aydın sayılabilecek grupları incelemektedir.

  The Truth About the (o) Irish (İrlandalılar Hakkında Gerçekler)

  Türkçe'ye çevirilmemiş olan bu kitabı İrlandalılar ve İrlanda kültürü hakkında alfabetik maddelerden oluşmaktadır. Özellikle şehir efsanaleri tadında yazdığı bu espirilikitabında birçok kişinin varsaydığı, efsane olarak kabul ettiği kültürel özellikleri kendine özgü üslubuyla hicvedip analitik bir gözle gerçekleri ortaya koymaya çalışmıştır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Terry Eagleton blindiği gibi irlada asıllı olmasına rağmen bir ingiliz akademisyen ve yazardır. bunun dışında Terry Eagleton Marksist edebiyat kuramı ile ilgili yapmış olduğu çalışmalar ile tanınmış olan bir isimdir. son olarak Terry Eagleton birden fazla eseri bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder