+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Sadri Ertem Kimdir, Sadri Ertem Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Sadri Ertem Kimdir, Sadri Ertem Hayatı
  Sadri Ertem Eserleri


  Sadri Ertem.jpg  Sadri Ertem (1898-1943)
  Babasının subay oluşu nedeniyle çocukluğunu Anadolu ve Rumeli'nin çeşitli kentlerinde geçiren Sadri Ertem, Darülfünun Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nü bitirdi. Kurtuluş savaşı yıllarında Anadolu'da 'Hakimiyet-i Milliye' ve 'Yeni Gün' gazetelerinde yazıişleri müdürlüğü, 'Son Telgraf' gazetesinde ise başyazarlık yaptı.

  İstanbul'da çeşitli okullarda felsefe hocalığı yaptı. 1927 yılından ölünceye kadar pekçok dergi ve gazetede hikayeleri, incelemeleri yayınlandı. Matbuat Umum Müdürlüğünde Memleket İşleri Müşaviri olarak çalışırken 1939 yılında Kütahya milletvekili seçilerek parlamentoya girdi.

  İlk yazıları henüz yaşındayken dönemin önde gelen gazetelerinden "Tercüman-ı Hakikat"te yayınlanan Ertem'in ilk hikayesi 1917'de Genç Yolcular'da çıktı. Konularını toplumsal sorunlardan alan; işçilerin yaşamlarını, sömürülmelerini, kapitalizmin rekabetçi döneminin üretim ilişkilerini, bunun sonucunda küçük üreticinin zor duruma düşmesini anlattığı "Bacayı İndir Bacayı Kaldır" adlı kitabı yazarın edebiyata bakışının da yansımasıdır aynı zamanda. Eleştirel gerçekçilik akımının önde gelen yazarları arasında yerini alan Sadri Ertem, yazılarında edebiyatın çeşitli sorunlarını maddeci felsefenin etkisinde ve eleştirel gerçekçi bir sanat anlayışı doğrultusunda kuramsallaştırmaya yöneldi. Ertem'in eserlerinden bazıları Rusça, Fransızca, Almanca, İngilizce, Yunanca, Çince ve Arapça'ya çevrilmiştir.

  12 Kasım 1943'te Ankara'da öldü.

  Sadri Ertem Eserleri
  Çıkrıklar Durunca (roman tefrikası ve kitabı, 1931),
  Silindir Şapka Giyen Köylü (hikaye, 1933),
  Bacayı İndir, Bacayı Kaldır (hikaye, 1933),
  Bir Varmış Bir Yokmuş (roman, 1933),
  Korku (hikaye, 1934),
  Düşkünler (roman, 1935),
  Bay Virgül (hikaye, 1935),
  Bir Şehrin Ruhu (hikaye, 1938),
  Yol Arkadaşları (gezi türü romanı, 1945).


  Diğer Eserleri (Gezi Notları-Fıkra-Deneme)
  Türk İnkılabının Karakterleri,
  Modern Avrupa İktisat Tarihi,
  Hibe,
  Politika Felsefesi,
  Fikir ve Sanat,
  Avrupa'nın İskeleti,
  Propaganda I-II,
  Bir Vagon Penceresinden,
  Ankara-Bükreş
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Daha çok roman ve öyküleriyle tanınan yazar aynı zamanda Siyasetçidir. İstanbul Ünversitesinde Felsefe okumuş ve İstanbul Sulatnlığı döneminde hemen hemen her bölgede farklı alanlarda öğretmenlik yapmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisinde iki dönem boyunca Kütahya Milletvekilliği yapmıştır.
+ Yorum Gönder


sadri ertem,  sadri ertem kimdir