+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda John Dryden Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  John Dryden Kimdir
  John Dryden Biyografisi  John Dryden1.jpg


  İngiliz şair, oyun yazarı ve eleştirmen John Dryden kendini Neander adı, "yeni adam, Dramatik Poesy (1668) yaptığı deneme", ve bu kendi nesil endişelerini ve zevke ve somutlaşma için bir sözcüsü olduğunu ima etti. Dryden Aldwinkle, Northamptonshire bir tutucu ailesine ve doğdu Westminster Okulunda eğitim ve University of Cambridge at. Hakkında 1657 de Londra Rab Protector Oliver Cromwell için muhasebeci için katip olarak gittim. Dryden ilk önemli şiiri, kahraman Stanzas (1659), Cromwell bellek basıldı. Restorasyon sonrasında Ancak Dryden bir kral oldu ve iki şiir, Astraea Redux (1660) ve övgü ve Taş Giyme (1661) on King Charles II dönüş kutladı. 1663 yılında Lady Elizabeth Howard, onun koruyucu, bir saray mensubu ve oyun Sir Robert Howard kızkardeşi evlendi.

  1662 Dryden olarak gelir kaynağı olarak çalar yazmaya başladı. Komedi The Wild Gallant (1663) de dahil olmak üzere ilk girişimi, ancak başarısız oldu Rakip Bayanlar, bir komedi 1664 yazılı bir başarı olmuştur. Önümüzdeki 20 yıl boyunca, İngiltere'deki en önemli oyun yazarı oldu. Bir Akşam's Love dahil Onun komedileri, veya, The aldatma astrolog (1668), Bayanlar à la Mod (1668) ve Evlilik à la Mod (1672), olan geniş ve açık saçık; bunlardan biri, The Kind mı veya Bay . Limberham (1678), ahlaksız olarak yasaklandı. Onun erken kahramanca oynuyor, yazılı, savurgan ve alayı tam couplets kafiyeli. Bunların arasında The Indian Queen (Sir Robert Howard ile 1664 yılında yazılmış olan semiopera) ise; Bu eserin bazı en ünlü müzik içermesi onun çağdaş, İngiliz besteci Henry Purcell. Bu dönemde diğer eserlerini Hint Emperour ise; veya fethinden Meksika İspanya (1665) ve The Conquest Granada (1670) ve. One Love Her boş ayet onun daha sonra trajediler, bir veya, Dünya Şey (1678) Lost, Antony ve Kleopatra ve hikayenin bir versiyonu, onun büyük oynamak ve Restorasyon trajedi ve başyapıtlarından sayılır. Dryden saray şairi ve 1670 yılında kraliyet tarih atandı.

  1681 yılında yazdı ve onun büyük siyasi hiciv, Absalom ve Achitophel ilk bir kahraman couplets de mesel hükmeden, onu alay ve liberal parti ile ilgili girişimi (geleceği Kral Monmouth yerine York Duke of Dük için İncille karakterler ve olaylar istihdam James II), www.alasayvan.net/ King Charles II varisi. Onun diğer büyük şiir satires, tüm veya ilgili 1682 yazılı, The Medall ise; Absalom ve Achitophel, bir şair ve oyun yazarı Nahum Tate ile işbirliği içinde yazılı bu ikinci bölümünde; ve Mac Flecknoe, İngilizce oyun Thomas Shadwell bir güçlü saldırı, olan Alexander Pope's aldatma-epik şiir ve Dunciad etkiledi.

  Her ne kadar Dryden Protestanlık için şiir Religio Laici (1682), onun yapışma savundu vardı, o da bir katolik 1685 yılında, muhtemelen çünkü James II, belli bir katolik, bu yıl tahta geldi oldu. Bu şair daha sonra arka ve Panther (1687), yeni niyet savunma bir vezne alegori yazdı. Şerefli Devrimi (1688) ve Protestan Kral William III sonuç arkaya Dryden dini kez değiştiremezsiniz, ama o ve onun yüzünden emeklilik onun laureateship kaybetti.

  Dryden sahne için değil, yazılı iade kadar başarı olmadan. Daha sonra bir tercüman, en yaptığı çeviriler Works Virgil (1697) ve olmanın önemli olarak yeni bir kariyere başladı. O, onun büyük ODES Alexander's Feast (1697), bu gibi daha önceki bir övgü, Saint Cecilia's Day (1687) A Song, Londra müzik toplum için yazılmıştır ve müzik Purcell tarafından dizi yazıldı aynı dönemde. www.alasayvan.net/ 1699 Dryden yılında yaptığı yayınlanan eser, Homer, Latin şair Ovid ve vezne paraphrases son yazdığım başlık Fables Antik ve Modern altında İtalyan şair Giovanni Boccaccio ve İngiliz şair Geoffrey Chaucer; onun önsöz onun en önemli biridir Denemeler.

  Dryden, ancak hala en iyi Samuel Johnson mecazi Roma ve başarılarını için İmparator Augustus, zaman Horace, Ovid, Virgil ve flourished altında kıyasla kendi şiir, tanınıyor. Dryden, Johnson's metafor olarak, "" İngilizce şiir embellished: "o tuğla bulundu, ve o mermer sol." Bu metafor haklı bir Auguston Yaş İngiliz edebiyatı ile Dryden tanımlar. Bu büyüklük evokes - hatta monumentality - onun şiirleri yanı sıra, kendi gücü ve cilalı zerafet ve, her şeyden önce, kendi emin kamu karakter. Bu tür nitelikleri 19. yüzyıl yazarların, ancak undervalued vardı onun ün 20. yüzyılda canlandırmıştır vardır.
 2. Merve
  Devamlı Üye

  İngiliz şair oyuncu ve eleştirmendir. ingiltere de en önemli oyun yazarlarından birisidir.Önemli çevirilerde yapmıştır.Bir çok eseri vardır.
+ Yorum Gönder


john dryden kimdir