+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Hüseyin Rahmi Gürpınar hayatı ve Resimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Aycan
  Devamlı Üye

  Hüseyin Rahmi Gürpınar hayatı ve Resimleri
  Hüseyin Rahmi Gürpınar kısaca hayatı

  Ahmet Mithat Efendinin başlattığı akımı takip etmiş Naturalist bir yazardır. Eserlerinde genelde sokağı edebiyata taşımışıtr ve bazen olaydan uzaklaşır olaydan farklı şeyler yazar ve bazen de kendini katar.

  17 Ağustos 1864 tarihinde İstanbul'da doğdu. Hünkâr yaveri Mehmet Sait Paşa'nın oğlu olan Hüseyin Rahmi, üç yaşında iken annesinin ölümü üzerine, Girit'te bulunan babasının yanına gönderildi. İlkokula başladı ancak babasının evlenmesi üzerine altı yaşında tekrar İstanbul'a anneannesinin yanına gönderildi ve eğitimine burada devam etti. Yakubağa Mektebi, Mahmudiye Rüşdiyesi ve idadide okuyan Hüseyin Rahmi, tarihçi Abdurrahman Şeref Bey'in himayesiyle Mekteb-i Mülkiye'ye girdi (1878). Okulun ikinci sınıfında iken ciddi bir hastalık geçiren Hüseyin Rahmi buradaki öğrenimini yarıda bıraktı (1880). Kısa bir süre, Adliye Nezareti Ceza Kalemi'nde memur, Ticaret Mahkemesi'nde Azâ Mülazımı olarak çalışan Hüseyin Rahmi hayatını kalemiyle kazanmaya çalıştı.

  1887'de Tercüman-ı Hakikat gazetesinde yazmaya başlayan Hüseyin Rahmi, ardından İkdam ve Sabah gazetelerinde mütercim ve muharrir olarak çalıştı. II. Meşrutiyet döneminde 37 sayı süren Boşboğaz ve Güllâbi adlı bir gazete çıkardı. İbrahim Hilmi Bey ile birlikte çıkardığı Millet gazetesi de uzun ömürlü olmadı. Bundan sonra çalışmalarını İkdam, Söz, Zaman, Vakit, Son Posta, Milliyet ve Cumhuriyet gazetelerine neşretti. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 5. ve 6. dönemlerde Kütahya milletvekili olan Hüseyin Rahmi, ömrünün son otuz bir yılını geçirdiği Heybeliada'daki köşkünde 8 Mart 1944 tarihinde öldü ve oradaki Abbas Paşa Mezarlığı'na defnedildi.


  İstanbul doğumlu olan Gürpınar Türk yazar ve Romancısıdır. Küçük yaşta annesini kaybetti sonrada babası tekrar evlenince anneannesinde kaldığı için yaşamını kendi kazanmak zorunda kaldı ve bunu da kalemini kullanarak başardı ilk başta Tercümanı Hakikat gazetesinde yazmaya başladı. Naturalist bir yazardır.


  Resimleri


  Hüseyin Rahmi Gürpınar1.jpg
  Hüseyin Rahmi Gürpınar2.jpg
  h-seyin-rahmi-g-rp-nar3.jpg 2. Elif
  Devamlı Üye

  Hüseyin Rahmi Gürpınar 17 ağustos 1864 tarihinde İstanbul da doğmuştur.hünkar yaveri Mehmet Sait Paşanın oğlu olan Hüseyin Rahmi 3 yaşındayken annesini kaydetmiş ve bunun üzerine Girit de bulunan babasının yanına gönderilmiştir.Hüseyin Rahmi Gürpınar hem romancı hemde gazetecidir.
+ Yorum Gönder


hüseyin rahmi gürpınar