+ Yorum Gönder
Biyografi ve Edebiyatçıların Hayatları Forumunda Yılmaz Güney Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yılmaz Güney Hayatı

  Yılmaz Güney Hayatı kısaca
 2. Asel
  Bayan Üye

  Yılmaz Güney Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

  Türk Sinemasının Çirkin Kralı diye tanınan Yılmaz Güney'İn gerçek soyadı Pütün'dür. Yılmaz Güney, 1937 yılında Adana'da doğmuştur. Sivrekli bir baba ve Vartolu bir anneden doğan Güney, aslen Zaza ve Kürt olup 1984 yılında Paris'te yaşamını yitirmiştir. Oyuncluğun yanısıra senaristlik ve yönetmenlik de yapan Yılmaz Güney'in yaşamına dair kısa notlar.

  Yılmaz Güney.jpg  Yılmaz Güney, 1959 yılında Atıf Yılmaz'ın yönetmenliğini yaptığı Bu Vatanın Çocukları ve Alageyik isimli filmlerin hem senaryosunu yazar hem de filmlerde rol alır ve oynar. Karacaoğlan'ın Karasevdası'nda da yönetmen yardımcılığı yapar. Yeni Ufuklar ve On Üç gibi dergilere de öyküler yazan Yılmaz Güney, bir öyküsünde komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle yargılanır ve 1961 yılında bir buçuk yıl hapis cezasına mahkûm olur.

  Yılmaz Güney, 1972 yılında "devrimcilere yardım ve yataklık yaptığı" gerekçesiyle 2 yıl hapse ve sürgüne mahkûm edildi. Yılmaz Güney içeride kaldığı süre boyunca sinema ve sanat ile ilgili fikirlerini; şiir ve öykülerini o dönemde çıkarmaya başladığı Güney dergisinde yayınlamıştır. 1974'te cezaevinden çıktı. İki yıldan fazla cezaevinde kalan Yılmaz Güney aynı yıl Arkadaş filmini çekti.

  Yine aynı yıl Endişe adlı filmi çekerken Yumurtalık ilçesindeki bir gazinoda ilçe yargıcı Sefa Mutlu'yu öldürmekten tutuklandı ve 25 Ekim'de Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayan yargılamaların sonucu 13 Temmuz 1976'da 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  Cezaevinde sinema ile olan ilgisi devam etti. Bu dönemde yazdığı Zeki Ökten tarafından çekilen Sürü ve yurt dışında ve yurt içinde büyük ilgi gören ve Şerif Gören tarafından Yol çekildi. Cezaevindeyken GÜNEY adlı bir sanat-kültür dergisi çıkardı. Yol'un kurgusunu tekrar yaptı ve Cannes Film Festivali'nde ödül aldı. Yurt dışına kaçtıktan sonra Duvar filmini Fransa'da çekti. Duvar onun son filmi olmuştur.

 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Yılmaz güney çirkin kral olarak bilinir lakabı Çirkin kral olan çok iyi bir oyuncu ayrıca başarılı bir yönetmendi bir çok başarılı filme imza atmıştır günümüzde bile hala ilgiyle izlenmektedir 1984 eylül ayında hayatini kaybetti ve kabri Parıs te bulunmakta
+ Yorum Gönder


yılmaz güney