+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda MANİSA Şehir Rehberi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  MANİSA Şehir Rehberi
  Manisa Şehir Rehberi Hakkında Bilgi


  MANİSA


  GENEL BİLGİLER
  Yüzölçümü: 13.810 km²
  Nüfus: 1.154.418 (1990)
  İl Trafik No: 45

  mansa.jpg

  mansa1.jpg
  Batı Anadolu'da Spil Dağı ile Gediz Nehri arasında yer alan Manisa, Ege Bölgesinin ulaşım bakımından önemli bir noktasında bulunan zirai, ticari ve sanayi açıdan gelişmiş bir kentimizdir. Tarihi M.Ö. 3000 yıllarına inen ilde Hitit, Frig , Lidya, Makedon, Roma, Bizans, Beylikler ve Osmanlı uygarlıklarına ait izler bulunmaktadır. Tarih boyunca kültür ve sanatın yoğunlaştığı, ticaret yollarının geçtiği Manisa, kültürel ve doğal zenginlikleri ile ilgi çekici tatil olanakları sunmaktadır.
  İLÇELER
  Manisa ilinin ilçeleri; Ahmetli, Akhisar, Alaşehir, Demirci, Gölmarmara , Gördeş , Kırkağaç, Köprübaşı, Kula, Salihli, Sarıgöl, Saruhanlı , Selendi, Soma ve Turgutlu'dur.< br >< br >
  Akhisar: İlin kuzeyinde İzmir-İstanbul karayolu üzerindedir.
  Akhisar'da, Hıristiyanlığın ilk yedi kilisesinden birisinin de bulunduğu antik Thyateira kenti, Ulu Cami, Yeni Cami ve Paşa Camii görülmeye değer tarihi yerlerdir.
  Alaşehir: Manisa ilinin güneydoğusundadır.
  Hıristiyanlığın ilk yedi kilisesinden birinin de yer aldığı Philadelphia antik kenti, Şeyh Sinan Cami ve Yıldırım Camii önemli tarihi değerlerdir.
  Demirci: Manisa'nın kuzeydoğusundadır.
  İlçe merkezinin batısında İcikler Köyünde bulunan ve Roma döneminin önemli kentlerinden olan Saittai ( Sidas ) şehri ve Eski Cami önemli tarihi değerlerdir. Ayrıca Hisar Kaplıcaları, Saraycık Kaplıcası da ilçe sınırları içinde yer almaktadır.
  Kırkağaç: Seleukos Kralı I. Antiochos'un karısı adına kurulan Stratonikea ( Hadrianapolis ) ve Nakrasa ( Akrasos ) antik kentleri görülmeye değer yerlerdir.
  Kula: İlin doğusunda, İzmir - Ankara karayolu üzerindedir.
  Kurşunlu Cami, Hacı Abdurrahman Cami, Süleyman Şah Türbesi, Emre Köyünde bulunan Emre Sultan Türbesi, Kula'ya 20 km. uzaklıkta Gökçeören kasabasında bulunan ve Lidya Krallığı döneminde önemli bir merkez olan Meonia antik kenti, geleneksel Türk evleri ilçenin önemli tarihi değerleridir.
  Salihli: İzmir-Ankara yolu üzerindedir.
  İlçe merkezi yakınlarındaki Sardes , Lidya Krallığının başkenti ve tarihte ilk paranın basıldığı yerdir. Ünlü ilk Yedi Kiliseden biri de Sardes'te bulunmaktadır. Bintepeler Kral Mezarlığı, Daldis ve Çakallar Tepesindeki Pleistosen (Dördüncü) Çağında yaşamış insanlara ait fosil ayak izleri önemli diğer tarihi değerlerdir. İlçe şifalı sular yönünden de zengindir.
  NASIL GİDİLİR
  Karayolu: Otobüs Terminali, kent merkezine 600 - 700 m. uzaklıktadır.
  Otogar Tel : (+90-236) 231 15 04
  Demiryolu: Tren İstasyonu, kent merkezine 600 - 700 m. uzaklıktadır. Manisa-Ankara, Manisa-İzmir, Manisa-Bandırma demiryolu bağlantıları mevcuttur.
  İstasyon Tel : (+90-236) 231 16 96


  Turizm Bakanlığı Resmi Web Sitesi
 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Kybele kabartması Manisanın en önemli figürlerden biridir. Oraya yolunuz düşerse kybele kabartmasını görmeden dönmeyin.
+ Yorum Gönder