+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda İzmirin Foça İlçesi Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  İzmirin Foça İlçesi Tanıtımı
  İzmirin Foça İlçesi  Foça (Phocée, Eskifoça), İzmir’in kuzeyinde yer alan bir sahil ilçesidir. Kent Antik Çağ 'da bir İon yerleşimi olarak ortaya çıktığında civar denizde yaşayan foklardan dolayı Phokaia adını almış, sözcük günümüze Foça olarak gelmiştir.

  Tarihi
  Foça (Phokaia) adalarında yaşayan foklardan adını alan Phokaia, Aiollar tarafindan M.Ö. 11. yy'da kuruldu. O zamanlarda en önemli İyonya'nin yerleşim yerlerinden biri olan Phokaia'de İon yerleşimi M.Ö. 9.yy da baslamistir. Tarihte usta denizci olarak bilinen Phokaialılar, ayrica mühendislikteki gelismileri ve başarıları ile Ege, Akdeniz ve Karadeniz'e de birçok sayıda koloni kurmuslardir. Foçalılar'ın tarihte bildigimiz en önemlileri kurmus oldugu kolonilerden bazilar : Karadeniz'deki Amysos (simdiki Samsun); Çanakkale Boğazı'ndaki Lampsakos (simdiki Lapseki); Midilli Adası'nda Methymna (simdiki Molyvoz); ve Avrupadaki Elea -simdiki Velia- (İtalya); Alalia (Korsika); Massalia -simdiki Marsilya- (Fransa) bunlardan bazilaridir.


  Elektron SikkeAyrica Phokaialılar İonya'da, doğal altın-gümüş karışımı kullanarak "elektron" sikkeyi tarihte ilk defa bastıranlardan biri olarak bilinmektedirler. Elbette bu medeni ilerleme o zamanin bircok uygarliklarinida etkilemis ve onlari anadoluya cekmistir. Cenevizliler simdiki Yenifoça'yi ilk kuranlardandir.

  Foça sirasiyla tarihte; 13. yy'da Çaka Bey tarafindan alinarak Anadolu Beyliklerine, ve daha sonrada Saruhanoğulları Beyliği 'nin yönetimine gecmistir. 1455'te ise Fatih Sultan Mehmet buyuk fetihten sonra Foça'yı alarak Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dahil etmistir.

  Bu gibi medeniyetliklere ve topluluklara merkez olusturdugu icin Foça onemli bir arkeolojik merkez haline gelmistir. 1953 yilinda başlayip ve günümüze kadar aralıksiz devam edip gelen kazılarda, Helenistik döneminden kalan tiyatro, Athena Tapınağı ve Kutsal Alanı, Liman Kutsal Alanı (Kybele`ye ait olduğu düşünülmekte) ile Pers Anıt Mezarı (Foça’nın 7 km doğusundaki "Taş Ev" olarak bilinen) basariyla ortaya çıkarılmıştır. Bahse konu Pers Anıtı; bölgeyi MÖ 492 yılında istila eden Ahamenid-Pers Ordusu komutanları için bir anıt olarak yapılmış; daha sonra mezar, ağıl, gözetleme noktası, mola yeri gibi amaçlar için kullanılmıştır. Anıt; Anadolu' da bulunan ender Pers yapılarından birisidir.

  Not : Foça = Eski Ve Yeni Olarak Ayırılır Edilir.


  Foça Merkez
  Foça Etkinlikler
  Foça'da çok uzun zamandan beridir yapilan festivaller son yıllarda ayri bir boyut alarak uluslararası düzeye taşınmıştır. 2004 yılından günümüze kadar yapılan festivaller artık Uluslararası Foça Festivali olarak bilinir. Genelde üç gün devam eden festivaller birçok ünlüyü ve ziyaretçileri Foça'ya getirmektedir.

  Turistik Mekanlar
  Foça bircok tarihi ve turustik gezi yerlerine sahiptir. Homeros (unlu tarihci) bahsettigi Siren Kayalıkları Foça'da yer almaktadır. Ona gore oradan gecen denizciler icin bir zamanlar bircok rivayetlere konu olmustur bu kayalıklar.

  Foça Turk Rivierasi olara bilinen Mersin, Antalya dan baslayip Izmire kadar uzanan bolgenin icinde bulunmaktadir. Bu da bircok yerli ve yabanci turistleri "mavi tur"lara ve ya diger gezilere durak yapmaktadir.

  Osmanli ve diger medeniyetlerden kalan tarihi evler ve mekanlar da, deniz, balik tekneleri ve doga butunlugu ile birlesmesi Foca ya Akdeniz kentlerini animsatmasinda buyuk etkileri vardir.

  Akdeniz Foku

  Akdeniz fokuSayilari giderek azalan akdeniz fokunun yaşam alanlarından biridir, Foca. Ayrica akdeniz foklari kentte her yil yaz aylarinda duzenlenen festivallerin de onemli bir sembolu haline gelmistir. Bu sevimli Foca fokuna Merkez Bankasi 1996 yilinda ozel hatira parasi bastirmistir.[1]

  Foca'da soylarini tukenmekten korumak amaciyla devletin ve universitelerin arastirma merkezleri mevcuttur. Avlanilmasi kesinlikle yasak olan fokun balikcilar tarafindan da cok defa korunuldugu bilinmektedir.

  Ayrıca kış mevsiminde ki nüfusu 10.000 yazın ise 82.000 olmaktadır.İzmir de doğal kalmış ilçelerden biridir.Foça halkı dayanışma içinde mutlu yaşarlar.Taş evleri mevcuttur.Sadece yaz değil kışında gelen turist sayısı da fazladır

  Eğitim
  Foça'da devletin ve hayirsever vatandaslarin katkilari ile kurulan ilköğretim okulları, Lise, Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri vardır. Okuma-yazma orani %95 uzerindedir
 2. Mineli
  Devamlı Üye

  İzmirin Foça İlçesi Resimleri
  İzmir Foça.jpg
+ Yorum Gönder