+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda Denizlinin çivril İlçesi Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Denizlinin çivril İlçesi Tanıtımı
  Denizlinin çivril İlçesi


  Çivril Denizli ilinin bir ilçesidir.

  Antik dönemdeki adı Peltai'dir.(bu bilgi yanlış! Çivril'in adı Peltai değildi. Bu yer sadece ovada kurulu bir başka yerin tarihsel adıdır. Çivril'in o dönemde varlığı belli değil) Antik dönemde Glaukos denilen Küfu Çayı Lampe denen( Lampe Çivril ovası değil)ovada değildir. Bu ova, Khoma üzerinden Çardak'a doğru uzanan yerdir.

  eleman A
  eleman B
  eleman C Çivril Ovasını suladığı için ova bataklıktı. Bölgede sığır, camuz ve vahşi at sürüleri vardı. Tarihte Onbinlerin yürüyüşü denen zamanda Pers kralı Daryus DAryus değil, Kserkses ! Sard'dan yola çıkmış bir ay boyunca Çivril ovasında kalarak ordusunun tedarikini gidermiştir. Büyük İskender'in komutanları da bölgenin ekonomik gücünden dolayı Çivril'e uğramış Yavuzca çiftliği denilen yerde üs kurmuşlardır. Burada İskender döneminden kalma kaya mezarları, iki tümüls ve taş kabartmalar vardır. Türkler buraya geldiklerinde "suyu bol olan yer" bol su veren geçit" anlamı taşıyan Çivril ismini vermişlerdir.(bu bilgi de yanlış! Anadolu'da başka yerlerde var Çİvril adını taşıyan) Çivril'in Kocakır mevkii denen bölgesinde "Kervan Yolu" olarak adlandırılan Selçuklular döneminden kaldığı zannedilen yol vardır. Bundan da anlaşılacağı üzere Orta Anadolu'dan Batı Anadolu'ya geçişte Akdağ eteklerinden Hacıkadirler denen bölgeden ve Sandıklı yönünden Menderes Nehrini takiben Cumalar-Işıklı-Koçak-İğdir Yokuşu eteklerinden devamla Bekilli tarafına (Kayı Pazarı) bir kervan yolu olma ihtimali büyüktür. ( Bu yol, Yassıhöyük köyünden geçer ve halen daha kayı yolu diye bilinir)Kervan yolu şu an şehir içinde kalmıştır.
  Çivril'e 11 km uzaklıktaki Işıklı nahiyesi MÖ 250 lü dönemlerde Eumania adı altında antik bir kent olup Hierapolis ve Laodikya ile aynı dönemlerde kurulmuştur( Böyle kesin bir bilgi yok). Çivril-Uşak bölgesinde çok sıkça orman niteliğindeki Meşe ağaçlarının kapladığı bölgeye "Meşe Denizi" denilmiştir. Çivril'deki meşe palamutu kaynatıldığında kahverengi kök boya elde edilmektedir. Laodikya'da Romalı askerler için yapılan elbiselerin kahverengi olmasına sebep Laodikyalı tekstilcilerin Çivrildeki meşe palamutundan elde ettikleri kahverengi boyayı kullanmalarıdır.

  Konumu: 38 derece 14 dk. kuzey eylemi, 29 derece 41 dk. doğu boylamı Kurtuluş Savaşındaki Önemi: 8 Ocak 1921'de Yunanlılar tarafından işgal edilmiştir. Daha sonra kendi Müdafa-i Hukuk Cemiyetini kurup 200 kişilik bir süvari ve piyade birliği oluşturmuştur. 523 gün süren işgalin ardından 80 şehit vererek 30 Ağustos 1922 günü işgalden kurtulmuştur.
  Çivril'in beldeleri [değiştir]
  Net merkezi nüfusu:17.299'dir.Aslında Çivril:Kızılcasöğüt,Menteş gibi buyuk bucaklarla iç içedir.ve bunlarla beraber gelişmiş bir ilçedir(Bucaklarla beraber çivril:26.000).Elması,kirazı,üzümü ile ünlüdür.YEŞİL ÇİVRİL diye de anılır halk arasında.ayrıca buyuk menderes'in en buyuk kolu buradan doğar. Eumenes antik kenti Işıklı Gölü ve Beyce Sultan Höyüğü buradadır.

  Çıtak
  Emirhisar
  Gümüşsu
  Gürpınar
  Irgıllı
  Işıklı
  Kıralan
  Kızılcaöğüt
  Özdemirci
  Çivril'in köyleri [değiştir]
  Bozdağ Köyü
  Savran KöyüSerbanŞah Cami
  Yalınlı Köyü
  Sarılar Köyü
  Yeniköy
  Karabedirler
  Karahacılı
  İnceköy
  Karalar
  Sökmen köyü
  Kocayaka köyü
  Tokca köyü
  Şenköy
  seraserli köyü
  karamanlı köyü
  bucak köyü
  osman köyü
  menteş
  iğdir köyü
  sundurlu köyü
  Karayahsiler Köyü
  Akdağ Köyü
  Yuvaköy
 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Denizlinin çivril İlçesi Resimleri

  denizlinin-ivril-l-esi-1.jpg
+ Yorum Gönder