+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda Aydın İli Kapsamlı Tanıtımı İlçeleri Tanıtımı Ve Resimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Aydın İli Kapsamlı Tanıtımı İlçeleri Tanıtımı Ve Resimleri
  Aydın İli Kapsamlı Tanıtımı


  Aydın (Yunanca: Αϊδίνιο). Türkiye Cumhuriyeti'nin Ege Bölgesi'ne bağlı Aydın ilinin merkezi olan şehir. Şehrin nüfusu 2008 yılına göre 171.816'dır.1927'de 12.000 olan nüfusu 1990'da 107.011'e, 2000'de 143.267'ye, 2007'de 168.000'e 2009'da 172.000'e çıkmıştır. Aydın`dan gün geçtikçe Aydın`da nüfus artmaktadır.

  Kökenbilim
  Aydının eski isimleri Tralles ve Güzelhisar olup 14. yüzyıl'da Anadolu Beylikleri döneminde kurulan Aydınoğulları beyliği döneminde ismi Aydın olarak değişmiştir.

  Coğrafi özellikleri
  Coğrafi konumu nedeniyle ilk çağlardan beri önemli bir yerleşim merkezi olan Aydın'ın kuzeyinde İzmir ve Manisa, doğusunda Denizli, Güneyinde Muğla yer alır. Batı sınırları ise Ege Denizi kıyıları çizer. İlin denizden yüksekliği 40 metredir. Akdeniz ikliminin etkisindedir. Bu iklim şartları ve topografik yapı Aydın ve çevresinde iki ayrı bitki topluluğunun (maki ve orman) gelişmesine neden olmuştur. Bunun yanında zeytin, incir, turunçgiller, kestane vb. kırsal kesimde ise çam ve benzeri türler mevcuttur. En yağışlı mevsim kıştır. Yaz mevsiminde yok denecek kadar az yağış almaktadır. Kar yağışı ender görünür. Aydın, özellikle batıdan gelen hava akınlarına açıktır. Rüzgar yönü daha çok doğu - güneydoğusudur. Bunu güneybatı (lodos) ve batı rüzgarları izler.

  Kardeş Şehirler
  Manchester İngiltere 2007
  Newcastle İngiltere
  Le Havre, Fransa
  Valcea, Romanya
  Düsseldorf, Almanya
  Elazığ, Türkiye
  Bugulma, Rusya
 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Aydın Merkez


  ayd-n-merkez-1.jpgayd-n-merkez-2.jpgayd-n-merkez-3.jpg
+ Yorum Gönder


aydın ilçeleri