+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda Muğlanın Ula İlçesi Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Muğlanın Ula İlçesi Tanıtımı
  Muğlanın Ula İlçesi Tanıtımı  Ula, Muğla iline bağlı bir ilçe.

  1954 yılında ilçe olmuştur. Muğla’nın güneyinde bulunan Ula'nın doğusunda Köyceğiz, batısında Gökova Körfezi, kuzeyinde Muğla merkez ilçesi, güneyinde Marmaris ilçeleri vardır.

  Yüzölçümü 407km²dir. Ula merkez deniz seviyesinden 600 metre yüksekliktedir. Muğla - Ula mesafesi 15 kilometredir. Muğla - Marmaris karayolu üzerinden gidildiğinde, Ula anayoldan 3 km. içeride kalır. Ula ilçesi Muğla il merkezine en yakın ilçedir.

  İlçe merkezinin dört tarafı da dağlarla çevrilidir. Arazi engebeli olup %65’i ormanlarla kaplıdır. 2000 Genel Nüfus Sayımı'na göre ilçe merkezinin nüfusu 5.257, köylerinin nüfusu 16.687 olmak üzere toplam nüfus 21.944’tür. İlçede merkez, Gökova ve Akyaka olmak üzere toplam 3 belediye ve 24 köy bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye'de kişi başına en çok bisiklet düşen yer Ula'dır. Bulmacalarda da kendine Muğla'nın 3 harfli ilçesi olarak yer bulur.

  İlçedeki önemli turistik yerler
  Akyaka
  Ula Kanyonu
  Yedi Delik Mağarası
  Kyllandos (Okkataş)
  Sedir Adası (Kadrai)
  Ula Türk Evi
  Kapuz
  Bizim Ev
 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Muğlanın Ula İlçesi Görselleri

  mu-lan-n-ula-l-esi-g-rselleri-1.jpgmu-lan-n-ula-l-esi-g-rselleri-2.jpgmu-lan-n-ula-l-esi-g-rselleri-3.jpgMuğlanın Ula İlçesi Görselleri 4.jpg
 3. Gizli @ yara
  Özel Üye
  Mugla Ula İlçesi


  Ula: 1990 sayımına göre toplam nüfûsu 19.978 olup, 5185’i ilçe merkezinde, 14.793’ü köylerde yaşamaktadır. Merkez bucağına bağlı 15 köyü vardır. Yüzölçümü 407 km2 olup, nüfus yoğunluğu 49’dur. İlçe toprakları, orta yükseklikteki dağlarla engebelenmiş arâziden meydana gelir. Kuzey ve doğusunda Oyuklu Dağı, batısında Kıran Dağları yer alır. Başlıca akarsuyu Namnam Çayıdır. İlçe topraklarının bir bölümü kızılçam ormanları ile kaplıdır.

  Ekonomisi tarıma dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri, buğday, mısır, portakal olup ayrıca az miktarda mandalina, zeytin, susam, pamuk, yerfıstığı, sebze ve meyve yetiştirilir. Hayvancılık ve arıcılık gelişmiştir. En çok sığır ve koyun beslenir. Kıyılarında kamu ve özel kesime âit birçok dinlenme tesisleri vardır.

  “İlçe merkezi, Muğla Ovasında, kıyıdan iç kısımda kurulmuştur. Muğla-Fethiye karayolu ilçeden geçer. İl merkezine 15 km mesâfededir. Ahşap ve taş karışımı çok orijinal evleri meşhurdur. Belediyesi 1895’te kurulmuştur.

+ Yorum Gönder


muğla ula ilçesi,  ula muğla,  bodrum ilçeleri,  muğla ilçeleri