+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda Denizli pamukkale Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Denizli pamukkale
  Pamukkale Efsanesi Hakkında Bilgi


  Pamukkale, güneybatı Türkiye'deki Denizli ilinde doğal bir mevkidir. Kent kaplıcaları ve akan sulardan kalan karbonat mineralleri teraslarını, travertenleri kapsamaktadır. Türkiye'nin İç Ege bölgesinde, ılıman bir iklimi olan Menderes Nehri vadisinde bulunur.
  Eski Hierapolis kenti, toplam 2700 metre uzunluğunda, 600 metre genişliğinde ve 160 metre yüksekliğindeki beyaz "kalenin" üzerine inşa edilmişti. Pamukkale, Denizli'nin 20 km uzaktaki merkezindeki vadinin karşı tarafındaki tepelerden görülebilir. 5-10 km yakınında Laodikya antik kenti bulunur. 5 km ilerisinde ise uluslararası bir termal merkez olan Karahayıt köyü vardır. Pamukkale UNESCO tarafından belirlenen Dünya Miras Listesi`nde yer almaktadır.
  Turizm başlıca endüstridir. İnsanlar binlerce yıldır havuzlarında yıkanmıştır. Daha 20. yüzyılın ortalarında, Heropolis kalıntıları üzerine, önemli hasara neden olan oteller yapıldı. Vadiden terasların üstüne bir yaklaşım yolu yapıldı, ve motosikletlerin yamaçlara çıkmalarına ve inmelerine izin verildi. Bölgenin bir dünya miras mevkisi olduğu bildirildiğinde, oteller yıkıldı, yol kaldırıldı ve yapay havuzlar ile yeri değiştirildi. Suyun içinde ayakkabı giymek katmanları korumak için yasaklandı.
 2. Asel
  Bayan Üye

  Denizli Pamukkale Görselleri


  denizli-pamukkale-g-rselleri1.jpgDenizli Pamukkale Görselleri2.jpgDenizli Pamukkale Görselleri3.jpg
+ Yorum Gönder


denizli pamukkale,  pamukkale denizli,  pamukkale,  denizli pamukkale travertenleri,  DENİZLİ PAMUKKALE,  denizli merkez