+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda İzmir Kiraz İlçesinin Konumu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İzmir Kiraz İlçesinin Konumu
  İzmir Kiraz İlçesinin Konumu Hakkında Bilgi


  Kiraz, Ege Bölgesi’nin biraz iç kesiminde İzmir iline bağlı, Bozdağ’ın yakınında güzel bir ovaya bakan düzlükte kurulmuş olan bir ilçedir. Bozdağ’dan Salihli’ye, Aydın dağlarından Nazilli’ye ve Alaşehir’e geçit oluşturmaktadır.Denizden yüksekliği (rakımı) 312 metre, yüzölçümü 585 km2’dir. (58.582 Hektar) İzmir’e olan uzaklığı 140 km.dir.

  İlçe merkezi ve birkaç ova köyü dışındaki bütün köyleri, genellikle Bozdağ ve diğer dağlar üzerinde ve eteklerinde yer alır. Dağlık bir arazi üzerinde yer almasından dolayı, köylerin ulaşım ve sosyal imkânları sınırlıdır, ulaşılamayan köy yoktur. Köylerin birçoğuna karayolu ulaşımı ve elektrik, 1970′lerden sonra sağlanabilmiştir. Kınık ilçesi ile birlikte İzmir İlinin en az gelişmiş ilçelerinden biridir. Dağ köylerinde ağırlıklı olmak üzere, Eski Türk gelenekleri-davranış biçimleri ve giyim tarzı sürdürülmektedir.

  Batısında Ödemiş, güney-batısında Beydağ, kuzeyinde Manisa’nın Salihli, kuzey-doğusunda Manisa’nın Alaşehir ve güneyinde Aydın’ın Nazilli ilçeleri, Kiraz’ın komşu yerleşim alanlarıdır.
 2. Acil

  İzmir Kiraz İlçesinin Konumu isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder