+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda İzmir Kınık İlçesi İdari Yapısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İzmir Kınık İlçesi İdari Yapısı
  İzmir Kınık İlçesi İdari Yapısı Hakkında Bilgi


  Köylerimizin çoğunluğu dağlık arazi üzerine kurulmuştur. Arazinin %65’i orman,%30’u ekili alan ve %5’i çayır ve meralardır.

  Biri Merkez olmak üzere 3 belediye, 29 köyü bulunmaktadır. Köylerin 23’ü orman içi veya orman kenarı köyler olup 6’sı ova köyüdür. Köylerimizin hemen hemen tamamı toplu vaziyettedir. İlçe merkezi 6, Poyracık Beldesi 5 ve Yayakent Beldesi de 3 mahalleye bölünmüştür.

  İlçe uzun süre Bergama ilçesine bağlı nahiye olarak kaldığından Bergama-Kınık diye tanınmakta olan ilçemiz son yıllarda büyük bir atılım içine girmiştir. Tarım ürünlerine dayalı özel sektöre ait 4 salça fabrikası ve 1 kireç fabrikası mevcut olup, Organize sanayi bölgesi kuruluş çalışmaları tamamlanmış yer yer faaliyet göstermektedir.

  Topraklarının tarıma elverişliliği ve verimliliği doğu illerindeki vatandaşların ilçeye özellikle de Poyracık Beldesine gelerek yerleşmelere yol açmıştır. Pamuk ve domates dönemleri ile orman çalışmaları esnasında da ilçeye 400-500 kişilik bir tarım işçisi gelmektedir. İlçe merkezinde Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Kınık Belediyesinin katkılarıyla ilçe kütüphanesi açılmıştır.

  Poyracık Beldesinde belediyenin katkılarıyla 1986 yılında bir kütüphane açılmış ve 2005 yılı sonu itibariyle 3115 kitabı bulunmaktadır. Yıl içindeki okuyucu sayısı 1859’dur.Yayakent Beldemizde Belediyenin sağlamış olduğu binada Öztüre Kireççilik A.Ş. tarafından 1987 yılında Nihat Mithat ÖZTÜRE kütüphanesi,1992 yılında memur yokluğu ve bina sıkıntısı sebebiyle kapanmıştır.

  Karadere köyü sınırları içinde Mamurt adlı yüksek bir tepe üzerine sur ve tapınak kalıntıları mevcut ise de bu güne kadar herhangi bir araştırma konusu olmamıştır.

  İlçemizde Kınık Haber adına 15 günde bir yayınlanan bir adet mahalli gazete mevcut olup faaliyetlerine devam etmektedir.
 2. Acil

  İzmir Kınık İlçesi İdari Yapısı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder