+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda İzmir Karaburun Hayvan Çeşitliliği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İzmir Karaburun Hayvan Çeşitliliği
  İzmir Karaburun Hayvan Çeşitliliği Hakkında Bilgi


  Karaburun faunası itibariyle de çok zengindir. Gerek karada ve gerekse denizlerde çok değişik ve ender hayvan cinslerine rastlamak olasıdır. Yaban domuzu, tilki, sansar, su samuru, porsuk, tavşan, sincap, yırtıcı kuşlar (kartal, şahin, doğan gibi), çok sayıda çeşitli böcek ve kelebekler, tatlı su kaplumbağları ve yengeçleri, bukalemun, kertenkele ile değişik av kanatlıları gibi çok geniş bir doğal yaşam yelpazesi vardır.

  Denizleri itibariyle de Yarımada son derece zengin bir yapıya sahiptir. Yurdumuz sularında yaşayan hemen tüm balık ve deniz canlıları türlerini, Karaburun Yarımadası denizlerinde bulma şansı vardır. Bilinçsiz ve yasak avlanmanın yapıldığı dönemlerde bu canlıların sayılarında büyük bir düşüş olmuşsa da alınan önlemler ve uygulanan denetimler sayesinde çeşitlilik ve sayıca artışlar sağlanmıştır.

  Fakat Karaburun Yarımadası için tüm bu kara ve deniz canlıları son derece önemli bir zenginlik teşkil etmekteyse de içlerinde en önemlileri şüphesiz ki tüm dünyada sayıları 500 ve yurdumuzda ise 100 civarında kalmış olan “Akdeniz Foku (Monachus monachus)” ile, gene nesli tükenmeye yüz tutmuş bulunan “Ada Martısı” dır. Yarımada kıyılarında çok sayıda fok mağarası mevcut olup, bunların bazıları foklar tarafından doğum amacıyla da kullanılmaktadır. Tümü, çok önemli ve yoğun bir çalışma ile koruma altına alınarak, nesillerinin devamı konusunda iyileştirici önlemler alınan bu hayvanların varlığı, Yarımada’nın bu açıdan önemini artırmaktadır.

  Nüfusu: 28.01.2011 tarihi itibariyle TUİK tarafından açıklanan 2010 yılı ADNKS sonuçlarına göre Karaburun’da toplam 2.685 kişi, Mordoğan’da ise 3.271 kişi kayıtlı bulunmaktadır.
 2. Acil

  İzmir Karaburun Hayvan Çeşitliliği isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder