+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda İzmir Çiğli Tarım ve Hayvancılık Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İzmir Çiğli Tarım ve Hayvancılık
  İzmir Çiğli Tarım ve Hayvancılık  İlçede tarımsal faaliyetler Sasalı, Kaklıç, Balatçık ve Harmandalı Mahallelerinde yaklaşık 17.900 dekarlık alanda yapılmaktadır. Bunun % 30’unda kuru tarım % 70’inde ise sulu tarım yapılmaktadır. Bu alanların 14.600 dekarı tarla arazisi, 300 dekarlık alanı sebze arazisi, 100 dekarlık alanı meyve alanı ve 80 dekarı da zeytinlik alanıdır. Kalan 2.820 dekar alan çayır ve mera alanı olarak kullanılmaktadır.

  İlçede fazla olmamakla birlikte küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığı da yapılmaktadır. Mera yetersizliği nedeniyle hayvancılığın gelişmesine olumsuz etki yapmaktadır.

  İlçemizde tarımsal faaliyetlerle ilgili sorunların başında sulama ile ilgili yaşanan sıkıntılar gelmektedir. Sasalı’ya Ulukent sulama taksimatından gelen ana kanalın, bazı köylere giden ara kanalların kot düşüklüğü nedeni ile bu suyun ancak üçte biri gelebildiğinden sağlıklı sulama yapılamamaktadır.Bu nedenle ana kanallardan kanaletler yapılması, bazı kanallara drenaj prizinin konulması, Gediz Irmağı yatağının temizlenmesi sonucu gerek sebze üretimi için, gerekse hayvancılık için gereken yonca, fiğ, burçak, susam ve sudan otu gibi yem bitkilerinin üretilebileceği de düşünülmektedir.

  İlçemizde yaklaşık 200 aile tarımla uğraşmakta olup, bunların 100’ ü Sasalı Beldesinde, 60’ı Kaklıç Mahallesinde, 20’si Balatçık Mahallesinde ve 20’si Harmandalı bölgesinde bulunmaktadır.
 2. Zennan
  Yeni Üye

  izmir ege bölgesinin en güzel şehirlerinden biridir yazın güzel bir tatil geçirmek isteyenler için ideal bir şehrimizdir sıcak kanlı insanları güzel denizi ve tarihi yerleriyle görülmeye değer bir şehirdir..
+ Yorum Gönder