+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda İzmir Çiğli Tarihi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İzmir Çiğli Tarihi
  İzmir Çiğli Tarihi

  Çiğli’de ilk yerleşimin, 19. yüzyılın sonlarına doğru, Balkanlardan göç eden soydaşlarımız tarafından gerçekleştirildiği bilinmektedir.

  Kurtuluş Savaşı öncesinde İzmir’in Yunanlılar tarafından işgalini müteakiben, bir kısım yerli halk burayı daha güvenli bularak yerleşmiştir.

  Cumhuriyetin ilk yıllarında ve daha sonra yapılan mübadeleler çerçevesinde Batı Trakya’dan gelen soydaşlarımızın yerleştirilmesiyle ilk etapta köy olarak kurulmuş, 1956 yılında belediye statüsü aldıktan sonra, 1966 yılında meydana gelen Varto ve Hınıs depremleri sonucunda evsiz kalan aileler bugünkü Güzeltepe ve Şirintepe mahallelerinin bulunduğu alanlara yerleştirilmiş, bu süreç daha sonra doğu ve güneydoğu bölgelerinden gelen vatandaşlarımızın Büyükçiğli, Küçükçiğli ve Balatçık mahallelerine iskân edilmeleri ile devam etmiştir.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Çiğli İzmire bağlı bir ilçedir ve adını ilk kuruluğu tarihte buraya yerleşenlerin buranın bataklık ve sazlık olduğunu üstelik sürekli çiğ düştüğü için buraya Çiğli demişlerdir. İlçede yaşayan insanların ekonomisi tarım ve sanayiye dayanır ayrıca burada Akdeniz İklimi görülür.
+ Yorum Gönder