+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda İzmir Bornova’nın Nüfus Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İzmir Bornova’nın Nüfus Özellikleri
  İzmir Bornova’nın Nüfus Özellikleri Hakkında Bilgi


  İlçe nüfusu merkez ve köyler dahil 419.070 olup, ilçemizin iş ve sosyal konumu itibari ile gündüz hareketli nüfus da dahil 1.000.000 civarında olmaktadır.

  9 Eylül 1922 İzmir’in işgalden kurtuluşu sırasında Bornova’daki pek çok Levanten köşk ve evleri Türk ordusunca karargâh olarak kullanılmıştır. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Rum nüfusu Bornova’yı terk etmiş, Levantenlerin bir kısmı ise yaşamlarını burada sürdürmüşlerdir. Bornova, Rum göçünden doğan nüfus kaybını zaman içinde Balkanlardan, Girit’ten ve Anadolu’dan aldığı göç ile karşılamıştır.

  Yamanlar Dağı eteğinde kurulmuş olan İlçe Merkezi zamanla hızlı bir sanayileşme, köylerden ve özellikle doğudan gelen yoğun göç, Ege Üniversitesinin kurulması ve asker sayısının artması ve bölgesel kuruluşların ilçemizde bulunması sonucu hemen hemen tüm ovaya yayılmış ve eskiden bir köy görünümünde olan yerleşim merkezleri ile birleşmesi sonucu büyüyerek 31.12.2010 tarihinde Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre ilçe nüfusumuz 419.070 kişi olup, köylerimizde ikamet eden vatandaşlarımızın nüfus sayısı ise 6.795 dir. İlçe merkezinde 33 mahalle – ilçeye bağlı 12 köy mevcuttur. Son göçlerle nüfusun artmasına rağmen, İlçemizde gecekondulaşma yok denecek kadar azdır.

  Sanayi alanında İlçemiz Ege Bölgesinin ve İzmir’in lokomotifi durumundadır.200 civarında büyük ve küçük sanayi ve üretim kuruluşu, İzmir de mevcut olan 6 sanayi sitesinin 4 tanesi ilçemiz hudutları içerisinde bulunmaktadır. Evka-3 ve Evka-4 toplu konut alanları ki buralarda tamamen bitmiş ve sahiplerine teslim edilmiş 7.500 konut bulunmaktadır. İlçenin önemli yerleşim alanlarını oluşturmaktadır.

  İzmir Kent bütünü içinde Bornova’dan başlayan metro hattının, Bornova Merkez ve Otogar bağlantısı çalışmaları hızlandırılıp ulaşıma açıldığında İzmir ulaşımı daha da hızlı ve rahat olacaktır.

  Yeşili, bamyası, domatesi, nar bahçeleriyle ve piknik alanlarıyla bilinen Bornova, tarihin akışı içinde değişik kültürleri konuk etmiş ve bu misyonunu halen sürdürmektedir. Yakın geçmişten günümüze kadar özelliklerini yitirmeyen bazı tarihi köşk, ev ve yapıtların başlıcaları şunlardır: Maltas Evi, Belhomme Evi, Paterson Köşkü, Steinbüchel Evi, Chamaud Evi, Charlton Wittal Evi, Well House, Edmund Giraud Evi, Donald Giraud Evi, Kanalaki Evi, Aliotti Evi, Murat Evi, Bari Evi, Pandespanian Köşkü, Paggy Köşkü, Yeşil Köşk, Bornova Büyük Cami, St. Maria Magdalena Protestan ve Santa Maria Katolik Kiliseleridir.

  Halkın dinlenme ve eğlenme ihtiyacını karşılamak üzere çok sayıda park, çocuk bahçeleri, çay bahçeleri ve semt sahaları mevcuttur.
 2. BİNGÜL
  Bayan Üye

  Oldukça kalabalık ve yüksek istihdama sahip Bornova ilçesi geliştikçe göç almaya başlamış, nüfus çoğaldıkça da gelişmeye devam etmiştir. İzmir'in gözde ilçelerindendir.
+ Yorum Gönder