+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda Santorini Adası Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Santorini Adası Hakkında Bilgi
  Santorini Adası Hakkında Genel Bilgi


  Giderseniz Ege Denizi’nin güneyindeki bu adada yükseklere çıkıp manzaranın keyfini kaçırmayın

  Santorini.jpg
  Santoron adası (Yunanca: Σαντορίνη veya Θήρα (Thira), İtalyanca: Santorini), Ege Denizi'nde, Yunanistan'ın 200 km güney doğusunda yer alan volkanik adalar grubu.

  MÖ 1650 - 1450 yılları arasında püskürmeye başlayan volkan, kısa sürede çökerek adanın 73 kilometrekarelik bir alanının deniz altında kalmasına yol açtı. Bu tarihte bilinen en büyük volkanik etkinliklerden biridir, Doğu Akdeniz'de çok büyük yıkıcı etkiler yaratan doğa olaylarına neden olmuştur. Bilinen en büyük yıkım Girit'te gerçekleşti, merkezi bu adada olan Minos uygarlığı üzerinde büyük tahribat yaptı.

  Çökmenin ilk etkisi, çöküntünün neden olduğu tsunami sonucu, Girit'in kuzey ve kuzey batı kıyıları boyunca yer alan balıkçı köylerinin, denizden fazla yüksek olmayan yerleşimlerin ve denizlerde ya da limanlarda bulunan ticaret ve balıkçı teknelerinin yok olmasıydı.

  İkinci dalga etki, rüzgarın sürüklediği toz bulutlarından serpilen volkanik küllerdi ve Girit adasının neredeyse tamamının, on santimetre kalınlığında bir volkanik kül tabakasıyla örtülmesine neden oldu.

  Minos uygarlığının tarih sahnesinden silinişinin bu olayın sonucu olduğu konusunda bugün için net bir görüş yoktur. Minos uygarlığının, bu felaketin yol açtığı tahribatın ardından Miken savaşçılarınca yağmalandığı ve yakıldığı görüşü, genel kabul görmektedir.

  Bugün Santoron, Akdeniz'in en çok rağbet gören turistik bölgelerinden biridir.
 2. Acil

  Santorini Adası Hakkında Bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder