+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda Çeşme baskını kimler tarafından hangi nedenle başlamıştır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Çeşme baskını kimler tarafından hangi nedenle başlamıştır
  Çeşme baskını


  Çeşme Deniz Muharebesi, 5-7 Temmuz 1770 tarihleri arasında Rus donanması ve Osmanlı Donanması arasında Çeşme Körfezi açıklarında yapılmıştır. 1768-1774 Osmanlı-Rus Savaşı'nın bir parçası olan bu çatışmanın sonucunda Osmanlı Donanması Ruslar tarafından tamamen yok edilmiştir.[1]
  1768 yılında Osmanlı-Rus Savaşı başladığında Rusya'nın Karadeniz'de savaş gemisi olarak sadece 6 kalyonu bulunmaktaydı. Rus donanmasının büyük bir bölümü Baltık Denizi'nde üslenmisti. 1769 yılının Kasım ayında Rusya Baltık Denizi'ndeki donanmasından iki filo gemiyi değişik rotalarla Atlantik Okyanusu ve Cebelitarık Boğazı yoluyla Akdeniz'e gonderdi[2]. Rus donanmasının komutanlığını Kont Aleksey Grigoryeviç Orlov üstlenmişti. Amaç Osmanlı Devleti'ni zayıflatmak için Mora Yarımadasındaki Yunanlar arasında bir isyan çıkartmak ve Rusya yanlısı bir Yunan Devleti kurulmasını sağlamaktı. İki filo Akdeniz'de birleşti ve Mora Yarımadasına çıkartma yaptı. 50 Rus askerinin yardımıyla Mani bölgesindeki Yunanlar arasında bir isyan çıkartmayı başardı ama isyan bütün Yunanistan'a yayılmadan Osmanlılar tarafından bastırıldı. Bu isyana Orlov isyanı (Yunanca: ) denilmektedir. Yunanlar tarafından Yunan Bağımsızlık Savaşı'nın çekirdeği olarak kabul edilmektedir.
  Kaptanpaşa Mandalzade Hüsameddin Paşa'nın komutasındaki Osmanlı donanması ilk önce Yunan isyanını bastırmak içinMora Yarımadasında Mora Yenişehri (simdiki Nafplion) önünde bulunuyordu. Hüsameddin Paşa Rus filotilasının uzun yolda levazım ve erzak sağlayamayacağını ve bu nedenle hiç savaş yapmadan teslim olacağını düşünüyordu. Onun yüzden Ege Denizi'ne yelken açmaya karar verdi. Ege Denizi'ne ulaştıktan sonra Sakız Adası ve Karaburun arasında Çeşme limanına yakın açıklarda demirledi.
  Sonuçları [değiştir] Savaştan sonra II. Katerinatarafından St. Petersburg'dakiTsarskoye Selo'da yaptırılmış Çeşme anıtı
  Rus donanmasının Çanakkale Boğazı'nı geçip İstanbul'a hücum etmesini önlemek için İstanbul'da tersanede kazakta bulunan 6 eski kalyon ile birkaç perakande, 4 Cezayir gemisi ve diğer gemiler tedarik edildikten sonra Çanakkale'ye gönderildiler. Venediklilere bedeli ödenerek gemi satın alınma teklifi verildiyse Venedik Cumhuriyeti bu isteği kabul etmedi.
  Rus donanması komutanı Orlov Çanakkale Bağazı'nı kapatmak suretiyle İstanbul'u abluka alamaya karar verdi ve bu uğraşa us ölarak Limni adası seçildi. Rus komutanı danışmanı olan A+İngilz Amiralı'nın Bağazı zorlayarak Marmara'ya girip istanbul'a hücum etme teklifini redetti. 10 Temmuz 1770'de Rus donaması Limni'yi işgala başladılara. Ama Limni kalesine sığınan Türk erkek kadın çocuk yaklaşık 3.5 ay kadar Rus kuşatması altında kaleyi savundular.
  Çeşme Deniz Savaşı Osmanlıların İnebahtı Savaşı'ndan sonra denizlerde aldığı ilk büyük yenilgiydi. Osmanlı Devleti bu savaştan sonra bir süre efektif donanmasız kaldı.
  Osmanlı-Rus Savaşı'nın 1774 yılında bitmesine kadar Rus donanması Çeşme'ye defalarca geri gelerek limanı top ateşine tuttu.
  Kısa bir süre sonra yapılan Küçük Kaynarca Antlaşmasıyla Osmanlı Devleti Karadeniz'i Ruslarla paylaşmak durumunda kaldı ve Kırım'ı ele geçiren Rusya Akdeniz'de de donanma bulundurmaya başladı.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Çeşme baskını Ruslar tarafından Osmanlıya karşı yapılmıştır Osmanlı Rus savaşı sırasında Rus ordusu Osmanlı ordusuna hiç ummaddıkları bir anda baskın yapmış ve Osmanlı donanmasını yakmışlardır.
+ Yorum Gönder


çeşme baskını,  çeşme baskınının nedenleri ve sonuçları