+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda Çeşme Müzesi - İzmir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Çeşme Müzesi - İzmir
  Çeşme Müzesinin Tarihçesi


  Çeşme İlçesi'nin görülmeye değer tarihi ve kültürel değerlerden biri de Çeşme Kalesi'dir. Çeşme Kalesi Sultan II. Beyazıt Döneminde 1508 yılında inşa edilmiştir. Aydın Valisi Mir Haydar tarafından Mimar Ahmet oğlu Mehmet'e yaptırılmıştır.  Günümüze kadar çok iyi bir şekilde korunarak gelen kale içinde Çeşme Arkeoloji Müzesi yer almaktadır. Çeşme Müzesi ilk defa 1965 yılında İstanbul Topkapı Müzesi'nden getirilen silahlarla silah müzesi olarak ziyarete açılmış olup, 1984 yılına kadar böyle devam etmiştir. Müzede bulunan silahlar salondaki aşırı nemden dolayı oksitlenerek bozulmaya başladığından, İzmir Arkeoloji ve Ödemiş müzelerine devredilmiştir. Aynı teşhir salonu düzenlenerek 1964 yılından beri devam eden Ildırı (Erythrai) antik şehrinde yapılan kurtarma kazılardan elde edilen eserler sergilenmektedir.
  Pişmiş topraktan yapılmış olan tanrı ve tanrıça heykelleri, büstler, mermer heykeller, gümüş ve bronz sikkeler, altın varak, amphoralar gibi eserler sergilenmektedir.

  Ildırı'da (Erythrai)da gözle görülen kalıntıların başında şehir surları gelir. Bunun yanında akropolis ve kuzeyinde tiyatro ve yine akropolisin kuzeyinde yapılan kazılarda ortaya çıkan Hellenistik ve Roma Döneminden kalma villa yapıları, Arkaik Döneme ait Athena tapınağı, Bizans döneminde inşa edilmiş kilise, Cennettepe olarak adlandırılan yerde Roma villası ve mozaikleri, Geç Roma-Bizans Döneminde inşa edilmiş hamam yapısı görülebilir.
  Ildırı (Erythrai) antik şehrinde yapılan kazı ve araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılan askeri ve sivil yapıları ziyaretçiler ücretsiz olarak ziyaret etmektedirler.
 2. Mineli
  Devamlı Üye

  çeşme müzesi resimleri

  ÇEŞME MÜZESİ RESİMLERİ2.jpg

  ÇEŞME MÜZESİ RESİMLERİ6.jpg

  ÇEŞME MÜZESİ RESİMLERİ6.jpg
 3. Merve
  Devamlı Üye
  İzmir in çeşme ilçesinde bulunan müzede toprak ve bakırdan oluşan çok güzel bir koleksiyonu vardır. Eğer bir gün yolunuz izmir'e düşerse mutlaka uğrayın. Osmanlı dönemine ait olan parçalar günümüze kadar gelmiştir.
+ Yorum Gönder