+ Yorum Gönder
Masal ve Hikaye ve Eğitici Hikayeler Forumunda İyilik Yapmak ile İlgili Hikayeler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  İyilik Yapmak ile İlgili Hikayeler
  İyilik Yapmakla İlgili Hikayeler

  Yavru Fil ve Genç Adam

  Eski zamanların birinde bir bilge kişi varmış. Bu bilge kişinin ünü pek çok yere yayılmış. Herkes onu sever, öğütlerinden faydalanmak istermiş.

  Ününü duyan bir grup tüccar da bir gün uğrayıp öğüt almak istemişler. Bilge, çeşitli öğütlerde bulunduktan sonra;

  “–Yolunuzun üzerinde filler göreceksiniz. Sakın onları avlamayın ve zarar vermeyin. Hiçbir hayvana eziyette bulunmayın!” demiş.

  Tüccarlar hayır dualarda bulunarak yollarına devam etmişler. Yolda yiyecekleri tükenmiş ve çok acıkmışlar. Bir yandan yürüyor, bir yandan da çeşitli yiyecek hayalleri kuruyorlarmış. Tam o sırada karşılarına semiz bir fil yavrusu çıkmış. Yavru fil bir yandan güneşleniyor, bir yandan da karnını doyuruyormuş.

  İki tüccar, fil yavrusu görür görmez birbirine bakmışlar. Bilge kişinin nasihatlerini unutarak yavru fili yakalayıp bağlamışlar. İçlerinden genç olanı;

  “–Ne yapıyorsunuz? Bilgenin sözlerini ne çabuk unuttunuz? ” demişse de onu dinlememişler.

  Bilgenin uyarılarını önemseyen genç bu duruma çok üzülmüş. Fil yavrusunu yemek isteyenler yatıp uyumuşlar, yalnızca genç uyanık kalmış.

  Bir süre sonra, yavrusunu arayan anne fil oraya gelmiş. Yavrusuyla konuşmuş. Genç adama hiçbir şey yapmamış. Uyumakta olan diğer adamları bir güzel dövdükten sonra yavrusunu alıp gitmiş.

  Başkasına acı çektirip zarar verenlerin mutlu olamayacağını, arkadaşlarının çektikleri cezayı gözleriyle görerek bir kere daha anlayan genç adam, hayatı boyunca iyi bir insan olmaya gayret etmiş.


  Hatice Betül Kuzudişli 2. Ziyaretçi

  İyilikle ilgili masal

  Yaşlı Kızılderili reisi kulübesinin önünde torunuyla oturmuş, az ötede birbirleriyle boğuşup duran iki kurt köpeğini izliyorlardı. Köpeklerden biri beyaz, diğeri ise siyahtı.

  Çocuk kulübeyi korumak için bir köpeğin yeterli olduğunu düşünüyor, ikinci köpeğe neden ihtiyaç olduğunu Ve renklerinin neden illa siyah ve beyaz olduğunu anlamak istiyordu.

  Dedesine merakla sordu. Yaşlı reis bilgece gülümsemeyle torununun sırtını sıvazladı.

  —Onlar” dedi, ”benim için iki simgedir Evlat.”

  —Neyin simgesi” diye sordu çocuk.

  —İyiliğin ve kötülüğün simgesi. İyilik ve kötülük içimizde sürekli mücadele eder durur. Onları seyrettikçe ben hep bunu düşünürüm. Onun için yanımdalar onlar.”

  Çocuk; ”mücadele varsa kazanan da olmalı”

  Diye düşündü ve bitmeyen sorulara bir yenisini ekledi;

  —Peki, dedi. ”sence hangisi kazanır bu mücadeleyi?”

  Yaşlı reis, derin bir gülümsemeyle baktı torununa.

  —Hangisi mi evlat?

  —Ben hangisini daha iyi beslersem!
+ Yorum Gönder


iyilik yap iyilik bulla ilgili masal,  iyilik ile ilgili hikaye kısa,  iyilik ile ilgili kısa hikayeler,  iyilik ile ilgili hikayeler kısa,  iyilikle ilgili hikayeler kısa,  iyilik ile ilgili kısa masallar