+ Yorum Gönder
Masal ve Hikaye ve Eğitici Hikayeler Forumunda Halk Hikayesi ile Destan Arasındaki Farklar Özet Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Halk Hikayesi ile Destan Arasındaki Farklar Özet
  Halk Hikayesi ile Destan Arasındaki Farklar


  Destanlarda çok fazla doğa tasviri yer almazken halk hikayelerinde (özellikle aşk hikayelerinde) çevre ve duygu tasvirleri artıyor.
  Destanlar baştan sona nazımken, halk hikayelerinde sadecekonuşmalar nazımla yapılıyor. böyle olduğu için de destanlarda tek harften kafiye yapılabilir ya da 2-3 dizenin kafiyeli olması yeterken, halk hikayelerinde nazım azaldığı için daha çok mükemmellik bekleniyor.
  Destanlarda düşman toplum dışından biri iken halk hikayelerinde bu artık değişmeye başlıyor. yerleşik hayatla beraber sosyal sınıf farklılıkları, statü farkları iyice belirginleşiyor ve artık bunların çatışması hikayelere giriyor. iç çatişma, iç düşman görülmeye başlanıyor.

  halk-hikayesi.jpeg
  Olağanüstü unsurlarda azalma oluyor. destanlarda kahramanlar tek başına 500 kişiyi telef edebilir, istediği peygamberle istediği zaman konuşabilirken, halk hikayelerinde bu en fazla hızır peygamberin yardıma gelmesi şeklinde oluyor.
  Destanlarda, masal kahramanı olarak bilinen perilerin yaşayışına benzer bir hayat süren destan kahramanları vardır. Oğuz Destanı’nda Oğuz’un evlendiği kızlar gibi. 2. Acil

  Halk Hikayesi ile Destan Arasındaki Farklar Özet isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


halk hikayesi destan karşılaştırması,  halk hikayesi ile destan arasındaki farklar ve benzerlikler,  destan ve halk hikayesi arasındaki farklar,  destan ile halk hikayesi arasındaki farklar ve benzerlikler,  halk hikayesi ve destan arasındaki farklar,  halk hikayesi ile destan arasındaki farklar