+ Yorum Gönder
Masal ve Hikaye ve Eğitici Hikayeler Forumunda Hücre Ile Ilgili Hikaye Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hücre Ile Ilgili Hikaye
  hücre ile ilgili hikaye kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Hücre Ile Ilgili Hikaye

  HÜCRE

  Kök hücre (stem cell) ile ilgili geçtiğimiz yıllarda birkaç yazı yazdım. Bunlar halkın aldatılmamasını amaçlayan uyarı yazıları idi.
  Kök hücre, yıllardır üzerinde yoğun çalışmalar yapılan ve çok sayıda hastalık için büyük bir umut. Ne var ki umut varsa umut ticareti de var demektir. Kök hücre henüz dejeneratif hastalıklarda klinik uygulama aşamasına gelmemiştir.

  Ama ne gam, bütün dünyada kök hücre tedavisi vaad eden çok sayıda merkez var. Çin bu konuda başı çekti ve yıllardır dünyanın dört bir tarafından Çine uçaklar dolusu hasta gitti. Biz de doğrusu bu alanda geri kalamazdık.Tıp fakültesi öğretim üyesi bir profesör çok iddialı bir şekilde ortaya çıktı ve ” ben omurilik felçlileri ve ALS hastalarını iyileştiririm” dedi. Çok satışlı bir gazetemiz günlerce ön sayfasında bu doktorun ve bu tedavinin reklamını yaptı. Gazete konunun uzmanı bilim insanlarına sorma gereği görmedi. Ne de olsa reyting var..Büyük paralar ödenerek yapılan bu tedavinin sonuçları malum ,fiyasko. Bu akademisyen Tıp fakültesindeki görevinden ayrılmak zorunda kaldı ama beni ve gazeteyi uyarı yazılarımdan dolayı mahkemeye vermekten geri durmadı. Şimdi bir özel hastanede icrayı tababete! devam ediyor. Başbakanın ona büyük güveni olmalı ki konsültasyonlara davet ediyor. Yılmak yok, atışlara devam.

  Medyadaki yayınlarla birlikte kök hücre çalışmaları yapan bazı akademisyenlerin uyandırdığı umutlarla hastalığı ilerleyen çocukları için çırpınan aileler yıllardır kök hücreye sarılmaktan vaz geçmediler. Doğru olanı söylediğimiz için bizim derneğe sitem eden ve hatta daha ileriye giderek suçlamalar yapan bir grup kas hastası yakını birbirlerine destek olarak sağlık bakanlığını kök hücre isteği ile sıkıştırmayı sürdürdüler.

  Bunlardan bir tanesi Çanakkale’den Başbakana başvurdu. Başbakan onları bir helikopter tahsis ederek bu amaçla dış kapı hastanesine gönderdi. Bu hastanenin sağlık kurulu, kök hücre tedavisini onayladığını ve yapılmasının uygun olduğunu bildirdi. Aile Sağlık Bakanlığına başvurdu ancak red edildi. Sağlık bakanlığı önceki yıllardan bazı tecrübeler edinmişti. Bu defa aile mahkemeye gitti. Mahkeme bu tedaviyi onayladı. (Üyeler arasında kök hücre konusunda uzmanlar olmalı). Sanırım Danştay da bu karara uydu. Böylece Sağlık Bakanlığı israrından vaz geçti. Hasta, Acı Badem hastanesine yatırıldı. Mehmet Ali Aydın bakanlıkla görüşerek bu tedavi için hastane masraflarının bakanlıkça ödeneceği vaadini aldı. Hasta nörologların değil Kök hücre çalışmaları ile tanınan Prof. Ercüment Ovalı'nın gözetiminde kaldı ve kök hücre tedavisi böylece uygulandı. Bu bilgiyi değerli bir meslekdaşım nörolog Prof. Ayşe Kocaman'dan aldım..Hasta evine döndü ancak tedavinin sonuçları hakkında hiçbir bilgi edinemedik. Prof. Kocaman kendilerine sık sık telefon edildiğini ve ” hastanenizde kök hücre yapıldığını öğreniyoruz biz de yararlanabilir miyiz” diye sorgulandıklarını anlatıyor..Çok ilginçtir sağlık bakanı değişince bakanlık Mehmet Ali beye ödeme vaadini yerine getirmiyor ve bütün masraf onun üzerinde kalıyor. İlginç olan bir başka nokta da kök hücre çalışmaları nedeni ile Nobel alan Japon Prof Yamaha içinde Türkiye'nin de bulunduğu bazı ülkeleri kök hücre istismarı konusunda uyararak dejeneratif hastalıklar için çok başlangıçtayız ve henüz klinik uygulamaların uzağındayız diyorSağlık bakanlığının elbette bu olay konusunda açıklamalarda bulunması beklenirdi. Yapılan bu tedavinin sonucu nedir?

+ Yorum Gönder


hücreler ile ilgili hikayeler,  hücre ile ilgili hikaye,  hücreyle ilgili hikaye,  hücre ile ilgili kısa hikayeler,  kan hücreleri ile ilgili hikayeler,  hücre ile ilgili hikayeler