+ Yorum Gönder
Masal ve Hikaye ve Eğitici Hikayeler Forumunda Kul Hakkı Ile Ilgili Hikaye Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kul Hakkı Ile Ilgili Hikaye Örneği
  kul hakkı ile ilgili hikaye Örneği kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Kul Hakkı Ile Ilgili Hikaye Örneği

  KUL HAKKI

  Konuyla ilgili Peygamber efendimiz Hz.Muhammed (S.A.V)’ in hayatından bir örneği sizlerle paylaşmak istedim:
  Hz.Ukkaşe (ra) bir peygamber sevdalısı bir peygamber aşığı Peygamberlik Mührü’nü öpen tek Sahabe.Peygamber efendimiz ölümünün yakın olduğunu anlayınca hutbeye çıkarak şöyle buyurdu:

  Bir gün gelecek ki; o gün ana ve baba evladından kaçacak. Boynuzsuz koyun, boynuzlu koyundan hakkını alacak. O gün gelmeden eğer içinizden birine vurdum ise işte buradayım, gelsin benden hakkını alsın, diyerek üç defa tekrar eder.
  Bunun üzerine Ukkaşe (ra) Hz.leri ayağa kalkarak:Bir sefer sırasında kamçınızla istemeyerek bana vurmuştunuz diyecek.Efendimiz (S.AV) - Ey Ukkaşe!Vuracaksan vur deyince, Ukkaşe(R.A):
  - Ey Allah'ın elçisi!Bana vurduğunda benim üzerimde elbise yoktu deyince Peygamberimiz sırtını açtı. Müslümanlar yüksek sesle ağlıyorlardı. Hz.Ukkaşe, Peygamberimizin beyaz sırtına baktı.Sanki sırtı Mısır' da dokunan ince ve beyaz ketenden dokunmuş kumaş gibiydi fazla ilgilenip zaman kaybetmeden sırtını öptü ve şöyle dedi: Anam babam sana feda olsun ey Allah'ın elçisi sana kısas yapmaya(senden hakkını bu yolla almaya) kim cür'et edebilir? Bunun üzerine Peygamberimiz (S.A.V) :
  - Ya hakkını alman için gerekeni yap ya da affet deyince, Hz. Ukkaşe:
  - Kıyamet gününde Allah'ın beni affetmesini umarak sizi affediyorum dedi. Bunun üzerine Peygamberimiz(S.A.V):
  - Kim cennetteki arkadaşımı görmek isterse bu adama baksın dedi.Sonra (orada bulunan) tüm Müslümanlar Hz. Ukkaşe'nin alnından öperek ayağa kalktılar ve:
  - Seni tebrik ederiz çok büyük bir mertebeyi ve Peygamberin cennetteki arkadaşlığını elde ettin dediler.”
  Bu olaydan da anlaşıldığı üzere Peygamber efendimizde kul hakkın çok büyük bir önem vermiştir. Kul hakkının günahından ve vebalinden kurtulmanın tek yolu, bu hakka riayet etmek ve karşı taraf ile gönülden ve içten helâlleşmektir. Gafur ve Rahim olan Allah Kul haklarında birbirimizle helalleşmeyi nasip etsin.Kul hakkına girmekten bizleri Korusun Amin.

+ Yorum Gönder