+ Yorum Gönder
Masal ve Hikaye ve Eğitici Hikayeler Forumunda Iftira Ile Ilgili Hikaye Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Iftira Ile Ilgili Hikaye Örneği
  iftira ile ilgili hikaye Örneği kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Iftira Ile Ilgili Hikaye Örneği

  İFTİRA

  Duyduğum en kötü olaydı
  Beş yıllık evli, bir çocuğu olan çok sevdiğim, harika bir insanın başına geldi. Olmaz, olmaz demeyin bu hayatta başımıza her şey gelebilir. Evliliğinin başından beri kendisine yapılan ufak-tefek eziyetlere aldırış etmeden yani, sabırla birgün düzelirler diye evliliğini yürütüyordu. Gelininin ailesini istemeyen kayınvalide kendine bir türlü yediremiyordu. Yaptığı eziyetler ona göre az gelmeye başlamıştı.
  Bir gün haince bir plan hazırlamış ve çok güzel oymanıştı. Gelinine iftira atıp, onu suçlayacak ve ailesini eve koymayacaktı. Oyununu oynamaya başladı, önce kendi kocasını, sonra oğlunu inandırdı. Zavallı gelini koruyacak kimsesi kalmadı
  Gelinin babasının yanına gidip, senin kızın benim evimden beş yıldır her şeyi çalıyor dedi. Babası duyduğunda şok olmuştu. Bir türlü olanlara inanamıyordu.
  Ne diyeceğini bilemedi.
  Gelinin babası çok gururlu, asil bir insan olduğundan, kızını aldığı gibi eve getirdi.
  Şimdi büyük bir sabırla bu tür insanların ne hale geleceklerini bekliyorlar.


  İFTİRA HİKAYESİ

  İmam-ı Şafii nin başından geçen, kendisinin bizzat yaşadığını anlattıkları bir rivayeti nakletmek istiyorum sizlere, çünkü aklını kullanan, düşünme melekesini yitirmeyenler için, bu kıssadan çok büyük hisselerin çıkarılacağını düşünüyorum. Günümüzde düşünmeden yaptığımız büyük yanlışlara sanırım güzel bir örnek.
  Bir gün İmam Şafii talebeleriyle birlikte Bağdat sokaklarında gezerken, bir ara bir talebesi bakıyor ki iki kişi bir dini konuda tartışıyorlar. Onlardan biri, kendini haklı çıkarmak için diğerine, ‘Canım bak İmam Şafii bile bu konuda benim gibi demiş’ diyor. Tabi ki Şafii’yi de tanımıyor; ancak duymuş. Öğrenci bunu duyunca onlara yaklaşıyor, olay nedir diye soruyor.
  Kendisine anlatılıyor; fakat Şafii böyle bir şey dememiş; adam kendini haklı çıkarmak için uyduruyor. Üstelik öyle bir yakışıksız iddia ki, Şafii’nin onu tasvip etmesi mümkün değil. Talebe, ”amca imam böyle bir şey demez” diye müdahale eder; ancak adam onu dinlemez.
  Sonuçta durumu hocasına iletir, “burdaki adamlardan biri sana layık olmayan bir iftira atıyor, gel bunu hallet” der. İmam gelir; ancak ilk başta ben Şafii’yim demez. İlkin onları dinler, o da öğrencisi gibi, “yanlışsın imam bunu demez” der; ancak adam ona da inanmaz: Şafii söylemiştir diye ısrar eder.
  Hoca en son, ‘Kardeşim, Şafii benim ve ben bunu söylemedim. Kaldı ki böyle bir şey söylemem de düşünülemez’ deyince adam,’ Haydi ulan sen de nerden çıktın, sen Şafii olamazsın. Şafii başkasıdır ve demiştir’ diyor ve bildiklerine devam ediyor. Hatta talebeleri olmasaydı belki o adam hoca efendiyi dövebilirdi bile!

+ Yorum Gönder