+ Yorum Gönder
Masal ve Hikaye ve Eğitici Hikayeler Forumunda Meraklı Pandora ve Konuşan Sandık Özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Meraklı Pandora ve Konuşan Sandık Özeti
  Meraklı Pandora ve Konuşan Sandık hikayesinin amatörce özeti

  Uzun yıllar önce Epimetheus (Epimethus) ile Pandora adında birbirini çok seven bir çift vardı.Ağaç dallarından yapılmış ve evlerinin yanındaki ormanda bulunan hayvan dostlarıyla oyunlar oynayıp eğlenirlerdi.

  Birgün Pandora ve Epimetheus Haber Tanrısı Hermes’i gördüler. Zeusun habercisi olan Hermes omuzunda büyük bir sandık taşıyordu. Yorgun olan Hermes , Pandora ve Epimetheusun yanlarına gelerek çimenlere oturdu. Pandora Hermesin sandığı kendilerine getirdiğini düşünerek merakla sandığın içinde ne olduğunu sordu. Hermes sandığı onlara getirmediğini ve çok uzaklara götürmesi gerektiğini söyledi. Zeusa bir haber götürmesi gerektiğini söyleyen Hermes sandığı Pandora ve Epimetheusa emanet etti ve sandığı açmamaları gerektiği, açarlarsa pişman olup çok üzüleceklerini söyledi ve gitti. Epimetheus Pandorayla oyun oynamak istiyordu fakat Pandoranın aklı sandıktaydı. Sandığın içinde ne olduğunu çok merak ediyordu. Pandora sandığın başına geçerek onu iyice inceledi ürkek bir tavırla sandığa elini uzattı ve elini uzatır uzatmaz sandığın içinden sesler gelmeye başladı. Pandora sandığa kulağını iyice yaklaştırdı ve sandığı açması için ona yalvaran sesleri duydu. Pandora çok şaşırdı fakat merakınında önüne geçemiyor sandığın içinde neler olduğunu merak ediyordu. Sandığı açmak için anahtarları deniyordu tam anahtarı bulmuştu ki Epimetheus geldi ona sandığı açmaması gerektiğini söyledi ama artık çok geçti çünkü Pandora sandığın kapağını aralamıştı. Sandığın kapağı aralanır aralanmaz bir yığın küçük,siyah, çirkin böcek can havliyle sandıktan dışarı fırladı , var güçleriyle uçuşup dört bir yana dağıldılar. Epimetheus sandığın kapağını hemen kapattı fakat artık çok geçti yemyeşil orman siyah böcekler yüzünden simsiyah olmuştu bile.

  Pandora ve Epimetheus üzgün bir şekilde sandığın üzerine oturdular ve sevimli bir ses duydular. O sevimli ses onuda kurtarmalarını istiyor tüm felaketleri kötülükleri dışarı çıkardıklarını ve kendisinin dünyayı kurtarabileceğini söylüyordu. Pandora ve Epimetheus onca böceğin verdiği zarardan sonra bir böceğin etkisi olmaz , belkide doğruyu söylüyordur diye düşünerek sandığın kapağını açtılar. Sandığın dibinde bembeyaz sevimli bir kelebek vardı, Pandora ve Epimetheus gözlerine inanamadılar ve kelebeğe adını sordular.

  “Ben Umut’um.” dedi kelebek. “Umut!”
 2. Emine
  Devamlı Üye

  Bu hikayede söz dinlememenin ve merakın getirebileceği felaketler anlatılmakta Pandora eğer Hermes' in sözünü dinlemeyip sandığı açtıkları için yemyeşil ormanı simsiyah böcekler kaplıyor. En sonda da o sandığın içerisinden bir kelebek çıkıyor.
+ Yorum Gönder


meraklı pandora ve konuşan sandık,  meraklı pandora ve konuşan sandık özeti,  meraklı pandora ve konuşan sandık özeti kısa