+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Mitokondri Yapısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Mitokondri Yapısı
  Mitokondrinin yapısı nasıldır

  Mitokondri Yapısı.jpg


  Mitokondriler, bir anlamda, hücrenin enerji fabrikalarıdır. “Oksidatif fosforilasyon” adı verilen bir tepkime sonucunda, hücrelere iletilmiş olan besin maddelerini, kan dolaşımı yoluyla yine hücrelere ulaştırılan oksijen ile birleştirerek, “ATP” olarak bilinen enerji molekülünü sentezlemede görevlidirler. ATP (Adenozin trifosfat), yapısında 3 adet fosfat grubu taşır ve bu fosfat grupları arasındaki bağlar kırıldığında açığa çıkan enerji, vücutta gerekli yerlerde kullanılır. Diğer bir görevi ise, Ca (kalsiyum) depolayarak, gerektiğinde hücreye geri vermektir.
  [Linkleri görmek için üye olun]
  Mitokondri, çift zarla çevrili olan ve kendi DNA’sını taşıyan bir organeldir. Bu sayede, enerji ihtiyacının daha fazla olduğu hücrelerde, hücre bölünmesinden bağımsız olarak sayılarını artırabilirler. Uzun ve silindirik yapıda olan mitokondriler, hücrenin tipine ve enerji ihtiyacına bağlı olarak, sitoplazma içerisine dağılmış durumda veya hücrenin belirli bir bölgesinde birikmiş halde bulunabilirler.mitokondrinin iç zarı, birçok bölgede içe doğru kıvrımlar yaparak “krista” adı verilen bölgeleri oluşturur. Kristalar, yukarıda değindiğimiz oksidatif fosforilasyon tepkimelerinin oluşması için gerekli yüzey alanını genişletirler. Bu nedenle, daha fazla enerjiye ihtiyaç duyan hücrelerde bulunan mitokondrilerde, krista kıvrımları daha fazladır ve şekilleri de farklı olabilir. Kristaların arasını dolduran yapışkan özellikteki yoğun sıvıya, matriks adı verilir.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Mitokondrilerin şekilleri hücrelerin şekline benzer. Bölünüp çoğalabiliyor ve hücrede enerji üretiyorlar. Hücre içindeki sayıları hücrelerin ihtiyacına göre değişiyor. Kendi genetik bilgileri vardır bu yüzden hücreden bağımsız çoğalırlar.
+ Yorum Gönder


mitokondri görevleri