+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda felsefenin özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  felsefenin özellikleri nelerdir
  Felsefenin özellikleri

  Felsefeyle tanışmak için sürekli soru sormak gerek ve bu soruların cevabını bulmak için sürekli araştırma yapmak gerek. Hiç bir insan yoktur ki soru sormuş ve cevabını aramamış olsun. İnsanlar sürekli hayatı da sorgular nasıl doğduk, öldükten sonra hayat var mı gibi sorular. İnsan zihnini meşgul eden sorulara cevap aramak için felsefe doğmuştur.


  felsefenin özellikleri.jpg

  a) Felsefe sürekli soru sorma faaliyetidir. Herhangi bir konu hakkında sürekli soru sorar. Bir sorunun cevabını buldu mu onu bırakır.

  b) Felsefe nedir?li sorular sorma faaliyetidir. İnsan nedir? Evren nedir? Varlık nedir? Bilgi nedir? Vb. şekilde sorular sorar.

  c) Felsefe bilgi üstüne bilgi faaliyetidir. Felsefe herhangi bir bilgi türünün verileri üzerinde veya o bilgi türünün yansıttığı, tanıttığı varlık türü üzerinde düşünmedir. Bu düşünme bir bakıma onların değerlendirmesidir.

  d) Felsefi bir sistemin doğruluğu ya da yanlışlığı araştırma konusu yapılamaz. Ancak kendi içinde tutarlı bir bütün oluşturup oluşturmadığına çelişkili hükümlere yer verip vermediğine bakılır.

  e) Felsefi bir sitem içinde bulunduğu çağın koşullarından etkiler ya da ondan etkilenir.

  f) Felsefe belli bir refah ortamında doğar.

  g) Felsefe yığılan bir bilgidir.

  h) Felsefe öznel bir bilgidir.
 2. Acil

  felsefenin özellikleri nelerdir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder