+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Deri kaç bölümden oluşur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Deri kaç bölümden oluşur

  Deri iki bölümden oluşur

  a)
  Üst deri derinin alt bölümlerini koruyan tabakadır. Bu tabakada kan damarları ve sinirler bulunmaz. Üst derinin en dış bölümü ölü hücrelerden meydana gelmiştir. Bu bölümün altında canlı hücrelerden oluşan bir tabaka bulunur. Bu tabaka, deriyi güneşten gelen zararlı ışınlardan korur. Üst deride ayrıca derinin rengini belirleyen hücreler de vardır.

  Deri kaç bölümden oluşur.jpg

  b) Alt deri: Üst deriye göre daha kalın olan alt deri, canlı hücrelerden oluşur. Alt deride kan damarları, kıl kasları, sinirler, ter bezleri, yağ bezleri, kıl kökleri ve duyu almaçları yer alır. Bu bölümün en altında ise yağ tabakası bulunur. Yağ tabakası vücudu çarpmalara ve vurmalara karşı korur ve vücudun ısı kaybını önler. Burada yer alan ter bezleri, terleme ile boşaltıma yardımcı olur. 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Deri iki bölümden oluşur birincisi üst deri ikincisi alt deri; üst deri alt deriyi koruyan bir tabaka gibidir bu deride sinir hücreleri ve kan damarları bulunmaz. Alt deri ise üst deriye göre daha kalın ve bu deride sinir hücreleri ve kan damarları bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder