+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Fizik biliminin günlük yaşamdaki yeri ve önemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Fizik biliminin günlük yaşamdaki yeri ve önemi
  Fizik biliminin günlük yaşamdaki yeri ve önemi

  Enerji harcamak, global ısınma, nehirlerin, denizlerin kirlenmesi, cep telefonu, yazıcı, bilgisayar, uydular, uzay araçları ve daha nice aklınıza gelen konu fiziğin de konusudur. Fizik konularını canlı ve cansız doğadan alır. Doğada gerçekleşen olayların nasıllarını matematiksel ifadelendirmeye çalışır.

  Fizik biliminin günlük yaşamdaki yeri.jpg

  örneğin;

  Çeşmemizden su akmasının nedeni su kaynağı ile evimizin musluğu arasındaki basınç farkıdır. Bunun araştırmasını fizikçiler yapar.

  fiziğin diğer teknolojik ve pratik katkıları ;
  •- İletişim sistemleri; optik iletişim, uydu iletişimi. Bu sistemlerde kullanılacak opto elektronik aygıtların araştırılması, tasarımı ve geliştirilmesi.
  •- Enerji üretimi; nükleer enerji, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve halen kullanılmakta olan enerji üretme yöntemlerinin etkinliğinin artırılması.
  •- Evrenin doğuşu ve gelişiminin anlaşılması; Büyük Patlama ( Big Bang ), kara delikler, nötron yıldızları, galaksiler, kozmoloji, astronomi, uzay fiziği gibi dallar.
  •-Havacılık ve uzay sanayinde, x ışınları, sesötesi gibi yöntemler kullanarak maddeye zarar vermeden, maddenin içinde bulunabilecek çatlak, kırık ve yabancı maddelerin belirlenmesi.
  •- Elektronik, optik, tıp, inşaat, havacılık gibi çok geniş alanlarda kullanılan dayanıklı, güvenilir, uzun ömürlü, ucuz ve hafif malzemelerin araştırılması ve geliştirilmesi.
  •-Çevre kirliliği, hava kirliliği ve bunların ozon tabakası üzerine dolayısıyla Güneş'ten artarak gelen morötesi ışınların insan sağlığına etkileri, sera olayının incelenmesi.
  •- Tıpta; x ışınları, sesötesi, Nükleer Manyetik Rezonans ( NMR ) gibi temel fizik ilkelerini kullanarak insan vücudunun taranması, bulguların belirlenmesi ve tedavide kullanılması.
  •- İnsan sağlığını etkileyen gürültü kirliliğinin giderilmesi için yapılan çalışmalar.
  •- Adli Tıp alanında; elektron mikroskopları ve güçlü bilgisayar kullanarak, cinayet ya da silahlı soygun gibi olayları çözmek için polise yardım.
  •- Savunma sanayinde; mikrodalgalar, lazerler, kızılötesi ışınlar ve uydular kullanarak savunma sistemlerinin araç ve gereçlerinin araştırılması ve geliştirlmesi.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Fizik bilimin yaptığı çalışmalar günlük hayatta kullandığımı çoğu eşyada hayat bulmuştur. en basit örnek evimizde akan sudur. fizik biliminin çalışmaları çok geniştir ,ayrıca mühendisliklerde en önemli derste fiziktir.
+ Yorum Gönder


fiziğin günlük hayatımızdaki yeri ve önemi