+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Koçaklama Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Koçaklama Nedir
  Merhaba acil bana Koçaklama hakkında akıcı bir yazı yazmanızı ve koçaklama hakkında örnekler vermenizi istiyorum. Yardımlarınız İçin Teşekkür Ederim Arkadaşlar. 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Koçaklama Çeşitleri

  ko-aklama-e-itleri.jpg
  Konusu savaş, yiğitlik, kahramanlık olan halk edebiyatı şiirlerine koçaklama denir. Çoşkun ve yüksek tempolu söyleyişleri vardır. Halk edebiyatımızda bu türün en güzel örneklerini Köroğlu ile Dadaloğlu vermiştir. Koçak, yürekli yiğit demektir. Aşık edebiyatının en meşhur koçaklama şairi Köroğlu'dur. Köroğlu fakirleri koruyan, yardım eden; padişaha saygılı, onun için savaşan; vali, vezir, bezirgan, sancakbeyi, yeniçerilerin ise düşmanıdır. Aşağıdaki koçaklamada Köroğlu, Bolu beyini dağlara çağırır. Ancak karşısına büyük bir ordu çıkar, bunların tüfeği de vardır. Yine de Köroğlu savaştan kaçacak değildir, bildik usulüyle saldırır. Yiğit, dönemini onurla kapatır. Aslında Köroğlu ölmemiş, kırklara karışmıştır.

  Nazım biçimi koşmadır. Birimi dörtlük.
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Halk edebiyatının nazım türlerinden biridir. Kafiye düzeni ilk dörtlükte, ilk üç mısra birbiri ile kafiyeli olur, dördüncü mısra diğer dörtlüklerin dördüncü mısrası ile kafiyelenir. veya ilk dörtlüğün birinci ve üçüncü mısrası birbiri ile kafiyeli, ikinci ve dördüncü mısrası da kendi arasında kafiyelidir.


+ Yorum Gönder