+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Halk Edebiyatında Satranç Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Halk Edebiyatında Satranç Nedir
  halk edebiyatında satranç nedir kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Halk Edebiyatında Satranç Hakkında bilgi

  Halk Edebiyatında Satranç.jpg

  Satranç siyah ve beyaz olarak adlandırılacak iki oyuncu arasında oynanan bir oyundur. Satranç 64 karelik bir satranç tahtası üzerinde oynanır. Bu kareler boş veya bir taş tarafından doldurulmuş olabilir. Oyunun başlangıcında 16 beyaz ve 16 siyah taş bulunmaktadır. Başlangıç konumu aşağıda görülmekte.


  satranç tahtası

  Taraflar sırayla hamle yaparlar. Oyuna hep beyaz başlar. Beyaz bir taşı seçer ve başka bir kareye götürür. Gideceği ya boş olmalı ya da rakip taş tarafından işgal edilmiş olmalıdır. Karede rakip taş varsa alma (yeme) işlemi gerçekleşmiş olur. Yenen taş oyun sahasından dışarı çıkartılır. Artık çıkartılan taşın bir fonksiyonu kalmaz.

  Yukarıdaki satranç tahtasının aşağısına bakınca kenarlarda Kaleleri görüyoruz. Kalelerin yanında At vardır. Atın yanında Fil ve ortada da Şah ve Vezir bulunmakta. Bu taşların önünde ise sekiz tane piyon bulunur. Bu taşlar hakkıda detaylı bilgi sonraki derslerde verilecektir.

  Satranç oyunun amacı rakip şahı tutsak etmektir. Şah rakip taşla tehdit edildiği zaman buna
  "Şah" altında olmak denir. Şah kendini bu tehditten korumak zorundadır. Eğer tehditten kurtulamazsa oyun "mat" ile sonuçlanmış olur.
+ Yorum Gönder