+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Mıknatıslanma hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mıknatıslanma hakkında bilgi
  Bugün sizlere bir soru sormak istiyorum. Bana mıknatıslanma ile ilgili bilgi verir misiniz? Yardımlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Mıknatıslanma nedir hakkında bilgi

  Mıknatıslanma nedir.jpg

  Kuvvetli bir mıknatısın yanına bir demir çubuk koyalım.
  Önceden mıknatıs olmayan demir çubuk, mıknatısın
  yanında kalınca, mıknatıs olur. Bu olaya etkiyle mıknatıslanma denir.
  Her mıknatısın çevresinde bir etki alanı vardır. Bu alana da magnetik alan adı verilir.

  Demek ki:
  Demir gibi birtakım cisimleri bir mıknatısın magnetik alanına sokarsak onlar da mıknatıs haline gelirler. Alandan çıkarırsak, demirin mıknatıslığı gene kaybolur.

  Başka bir mıknatıslama yolu da şudur:
  Demirin üzerine bir elektrik teli sarıp telden bir elektrik akımı geçirilir. Akım geçtiği sürece demir mıknatıs olur; akım kesilince, mıknatıs özelliğini yitirir. Buna da elektrikte mıknatıslanma denir.

  Bu deneyi demir yerine çelikle yaparsak akım kesildikten sonra da çeliğin mıknatıs özelliklerini koruduğunu görürüz.

  Mıknatısların Birbirine Etkisi
  Bir mıknatısın magnetik alanı içine demir tozlarım koyarsak, mıknatısın tozları çektiğini, ya da çekmeye çalıştığını öğrenmiştik. Peki, büyük bir mıknatısa, ortasından asılmış küçük bir mıknatısı yaklaştırsak ne olur acaba? iki mıknatıs arasında gene bir çekme, ya da itme kuvveti doğar. Burada şöyle bir durumla karşılaşırız:

  •Aynı adı taşıyan kutuplar birbirini iter, değişik ad taşıyan kutuplar birbirini çeker.

  Bir örnek:
  Büyük mıknatısın kuzey kutbuna küçük mıknatısın kuzey kutbunu yaklaştırırsak, küçük mıknatıs itilir. Güney kutbunu yaklaştırırsak bu kez küçük mıknatıs çekilir.

  Yeryuvarlağının Mıknatıslığı
  Yeryuvarlağı (dünya) da bir mıknatıs gibidir. Kutuplan vardır ve çevresinde bir magnetik alan yaratır. Bu koca mıknatısın kutupları; Kuzey, Güney Kutuplan yakınında bulunur. Yeryuvarlağının bütün çevresi de yerin magnetik alanı etkisindedir.

  İşte pusulalar bu yüzden kuzey-güney doğrultusunu alır. Pusulanın küçük mıknatıs iğnesi yerin magnetik alanı etkisinde kalır. Ters kutuplar birbirini çekeceği, aynı kutuplar da birbirini iteceği için pusulanın kutuplarına birer kuvvet uygulanır, bu kuvvet pusula iğnesini hep kuzey-güney doğrultusuna getirir.

  • Yerin mıknatıs etkisi olmasaydı pusula iğnesi kuzeyi göstermezdi.

+ Yorum Gönder


dokunma ile demir mıknatıs