+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Karbon Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Karbon Hakkında Bilgi
  İyi günler arkadaşlar bana acil karbon hakkında bilgi vermeniz gerekir. Lütfen yardımcı olur musunuz? 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Karbon Hakkında Kısa Bilgi

  Simgesi C, atom sayısı 6dır. Doğada yaygın bulunan ametal kimyasal element. Dünyada hem doğal halde, hem de başka elementlerle bileşik halinde bulunur.

  karbon-hakk-nda-k-sa-bilgi.jpg

  Metallerden ve ametallerin birçoğundan farklı olarak, karbonda bağ oluşumu genellikle iyonik değil, kovalent niteliktedir.

  Atom numarası 6, atom ağırlığı 12,01, formülü C olan elementtir. Karbon tabiatta serbest (Elmas, Grafit) ve kimyasal bağlı olarak minerallerde, bitkisel ve hayvansal organizmalarda bulunur. Karbon IV-A grubu elementlerinin ilk elementidir.

  Dokunulan ya da görülen hemen her şey, karbon içerir. İnsan vücudunu, karbona dayanan kimyasal bileşikler oluşturur.

  Kimyasal Özellikleri:
  Bütün elementlerin atom çekirdekleri yörüngelerinde dönen- elektronlarla çevrilidir. Karbon atomunda da ikisi çekirdeğe daha yakın, dördü daha uzak olan altı elektron bulunur. Karbonun elektronik konfigürasyonu 1s² 2s² 2p² dir. Dört valans elektronu bulunan karbonun asal gaz yapısına ulaşabilmesi için ya 4 ilave elektron kazanması veya 4 elektron kaybetmesi lazımdır. Fakat karbon, hiçbir zaman dört elektron kaybetmez.

  Dört elektron kaybetmesi için çok yüksek enerjiye gereksinim duyulmaktadır.
  Organik bileşiklerin açık formülünü vermek için karbon atomu düzgün bir dört yüzlünün merkezi olarak kabul edilir. karbon atomuyla birlikte bir organik molekül meydana getiren tek değerli dört atom veya dört kök dört yüzlünün köşelerine yerleştirilir. Bu dört atomun veya kökün hepsi birbirinden farklıysa, karbon asimetriktir.

  Fiziksel Özellikleri:
  Bütün karbon çeşitleri katıdır. Atmosfer basıncı altında erimez, elektrik arkında 3500 0C ta uçucu hale gelir. Isı ve elektriği oldukça iye iletir.
  Arı karbon olarak doğada iki şekilde bulunur. Bunlardan birincisi grafittir. İkincisi elmastır

 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Karbon, doğada yaygın bulunan ametal kimyasal bir elementtir. Evrende çok bulunan elementler arasında altıncı sırada yer alır. Dünyada hem doğal halde hem de başka elementlerle bileşik halde bulunur.
+ Yorum Gönder


karbon hakkında bilgi