+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Aspartam hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Aspartam hakkında bilgi
  Arkadaşlar benim Aspartam ile ilgili bilgilere ihtiyacım var. Lütfen bana bu konu hakkında eğer fikirleriniz varsa fikirlerinizi veya yorumlarınızı alabilir miyim? 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Aspartam Ne Demek

  Aspartam, kimyasal formülü aspartil-fenilalanin-1-metil ester olan bir tatlandırıcıdır. Kimyasal olarak aspartat ve fenil alanin aminoasitlerinden oluşmuş bir dipeptidin metil esteridir.
  Çay şekerinden 180 kat daha tatlıdır.
  Aspartam Ne Demek.jpg

  İlk kez James M. Schlatter tarafından 1965 yılında keşfedilmiş, ABD'de 1974'te kullanımının onaylanmasından sonra uzun süre güvenilirliği tartışma konusu olmuştur. Aspartam kullanım güvenliği açısından ciddi tartışmalara neden olmuş, yapılan araştırmalarda bir zararlı olduğuna dair bir kanıt bulunamamıştır. Avrupa Birliği'nde gıda katkı maddesi olarak E951 kod adını almıştır.

  Fenilketonüri hastaları fenilalanini metabolize edemedikleri için bu amino asitten fazla almamaları gerekir. Aspartam vücutta fenilalanine dönüştüğü için fenilketonüri hastalarının günlük fenilalanin tüketimleri ile aspartam türketimlerini birlikte değerlendirmeleri gerekir. Bu yüzden aspartam içeren gıdaların üzerinde fenilketonuri hastalarına yönelik bir uyarı yazısı olur.

+ Yorum Gönder