+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Elektrik akımını açıklamakta kullanılacak model Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Elektrik akımını açıklamakta kullanılacak model
  Elektrik akımını açıklamakta kullanılacak model
  Elektrik akımı.jpg
  Bir elektrik devresinde iki nokta arasındaki iletken üzerinden geçen akım, potansiyel farkla (örn. voltaj veya gerilim düşümü) doğru; iki nokta arasındakidirençle ters orantılıdır.

  Burada, I akım amper, V referans alınan iki nokta arasındaki potansiyel fark volt ve R ohmla ölçülen ve direnç olarak adlandırılan devre değişkeni (volt/amper)dir. Potansiyel fark gerilim olarakta bilinir ve bazen V nin yerine U, E veya emk (elektromotor kuvvet) sembolleri kullanılır. Bu kanun basit elektriksel devrelerdeki telden geçen akım ve gerilim miktarını açıklar. Yukarıdaki Ohm kanunu elektrik/elektronik mühendisliği alanında aşırı derecede kullanılan bir eşitliktir. Çünkü gerilim, akım ve direncin birbirleriyle olan ilişkisini makroskopik seviyede inceler. Bu elemanlar çoğunlukla bir elektrik devresinde bulunur.
 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Bu elektrik akımı modelini ilk okulda yada orta okuldayken hepimiz yapmışızdır.Ama hiç bir öğrencide ne işe yaradığını ne yada kullanılan malzemelerin ne anlama geldiklerini araştırmamıştır.
+ Yorum Gönder


elektrik akımını açıklamakta kullanılacak model ne olabilir,  elektrik akımını açıklamakta kullanılacak model nedir,  elektrik akımı açıklamakta kullanılacak model ne olabilir,  elektrik akimini aciklamakta kullanilacak model ne olabilir,  elektrik akımını açıklamakta kullanılacak model ne olabilir bu modelle elektrik akımı,  elektrik akımı modeli