+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Gazların Basıncı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Gazların Basıncı

  Gazların Basıncı Hakkında Bilgi


  Katı,sıvı ve gazlar ağırlıkları nedeniyle bulundukları yüzeye eir kuvvet uygularlar.

  Kuvvetin kaynağı ne olursa olsun birim yüzeye etki eden kuvvete basınç,bütün yüzeye dik olarak etki eden kuvvete de basıç kuvveti denir.

  gazlar-n-bas-nc-.gif

  Gazların Basıncı
  Gazlarda Basınc Açık Hava Basıncı:Atmosfer adını verdiğimiz ve kalınlığı kilometreleri bulan hava yer küreyi kuşatmaktadır.

  Açık hava hem yeryüzüne hem de içerisinde bulunan bütün yüzeylere ağırlığı nedeniyle bir kuvvet uygular.Bu kuvvetin yüzeyin birim alanına düşen kısmına açık hava basıncı ya da atmosfer basıncı denir.
  Toriçelli 80-90 cm uzunluğunda bir cam boru alarak tamamen civa ile doldurmuştur.

  Daha sonra civa dolu cam boruyu ters çevirerek,içerisinde civa bulunan civa kabına koyduktan sonra borudaki civanın bir kısmının civa kabına boşaldığını ve 76 cm yüksekliğini alacak şekilde dengede kaldığını gözlemiştir.Civanın tamamen boşalmamasının sebebi,açık hava basıncının borudaki civa basıncını dengelemesidir.Yani borudaki civa (sıvı)basıncı kaptaki civanın üst yüzeyine etkiyen açık hava basıncına eşittir.

  Toriçelli bu deneyi değişik kesitteki borularla denemiş ve sonucun değişmediğini gözlemiştir.O halde civa yüksekliğe borunun kesitine bağlı değildir.
 2. Acil

  Gazların Basıncı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder