+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Olumlu İlişkiler ve İletişimi Olumsuz Etkileyen Faktörler Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Olumlu İlişkiler ve İletişimi Olumsuz Etkileyen Faktörler Nelerdir
  Olumlu İlişkiler ve İletişimi Olumsuz Etkileyen Faktörler

  Kimi zaman arkadaşınız ve aileniz tarafından yanlış anlaşıldığınızı ya da anlatmak istediklerinizi tam olarak anlatamadığınızı düşündüğünüz olmuştur. Aynı şekilde istemeden ağzımızdan çıkan bir kelimeden dolayı karşımızdakini kırdığımız veya tartış tığımız zamanlar da olmuştur. İşte arkadaşlarımızla aramızdaki anlaşmazlıkların, yanlış anlamaların temelinde iletişim hataları yatmaktadır.
  Olumlu İlişkiler ve İletişimi Olumsuz Etkileyen Faktörler.jpg
  İletişim, bizim başkalarını, başkalarının da bizi anlamasına yarayan süreç olarak tanımlanabilir. İletişim, hayatımızda önemli yer tutar. Sabahları uyan dığımızda annemize, babamıza 'i diyerek güne başlamak, okula geldiğimizde arkadaşlarımıza "Merhaba, bugün nasılsınız?" diyerek halini hatırını sormak, okulda çalışan görevlilere
  demek iletişimi başlatmanın kolay, aynı za manda gerekli yoludur.

  Etkili iletişim kurmak için;
  • Kendini tanıtmak, Kendini doğru ifade etmek Empati kurmak,
  Hoşgörülü ve önyargısız olmak,
  • Eleştirilere açık olmak,
  Beden dilini, jest ve mimikleri iyi kullanmak, gereklidir.

  Bunlar olumlu ilişkiler sağlayarak çevredekilerle et kin iletişim kurmanın yolunu açar.
  Kendimizi ve çevremizi tanımak iletişimin ilk koşu ludur. Kendimizi ve çevremizi tanıyıp anladığımız da, iletişim kurmamız kolaylaşacaktır.

  İletişimsizliğe neden olan faktörlerin başında etkili dinleme ve konuşma becerisi eksikliği gelmektedir, iletişimde kişinin konuşma biçimi, seçtiği sözcükler, onları kullanma becerisi, konuşurken yaptığı jest ve mimikler, ses tonu davranışının önemli bir bi çimini oluşturur ve iletişimde etkili olur.

  Tüm canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için iletişimde bulunmak zorundadırlar. Hayvanlar kimi zaman birbirlerini koklayarak, kimi zaman çıkardıkları seslerle iletişim kurarlar. Ancak iletişimin insan yaşamındaki yeri diğer canlılardan ayrılır. Çünkü insan diğer canlılardan farklı olarak iletişimi geliştirme yeteneğine sahiptir. Öncelikle bizler konuşma ve dinleme yeteneğine sahibiz. İsteklerimizi, duygularımızı, kaygılarımızı ifade edebilir, dinleme yeteneğimizi kullanarak karşımızdakini anlayabiliriz. 2. Acil

  Olumlu İlişkiler ve İletişimi Olumsuz Etkileyen Faktörler Nelerdir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder