+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda MEB den Mavi Gök Yeşil Yaprak Projesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  MEB den Mavi Gök Yeşil Yaprak Projesi
  Mavi Gök Yeşil Yaprak
  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İlköğretim Genel Müdürlüğü, ilköğretim okullarındaki öğrencilerde çevre bilincinin geliştirilmesi, çevre kirliliğinin önlenmesi ve okul çevrelerinin güzelleştirilmesi amacıyla, "Mavi Gök, Yeşil Yaprak" projesi başlattı.

  Edinilen bilgiye göre, bakanlık okullarda çevre bilincinin kazandırılması, çevreyi güzelleştirme ve ağaçlandırma çalışmalarının yapılması, doğal çevrenin korunması, öğrencilerde problem çözme, karar verme ve işbirliği becerilerinin geliştirilmesi, okullarda rekabet ortamının oluşturulmasını sağlamak amacıyla "Mavi Gök, Yeşil Yaprak" projesi hazırladı.

  Proje kapsamında il milli eğitim müdürlükleri tarafından, "Mavi Gök, Yeşil Yaprak Projesi Değerlendirme Komisyonu" oluşturulacak. Komisyonda il milli eğitim müdürü yardımcısı veya şube müdürü, bir okul yöneticisi veya öğretmen, il veya ilçe belediyelerinde görevli bir peyzaj mimar görev yapacak.

  Projeye göre, çevre bilincinin geliştirilmesi konusunda duyarlılık gösteren okullar belli ölçütler esas alınarak değerlendirilecek. Değerlendirme sonucuna göre okullar, bayrak ve sertifika ile ödüllendirilecek.

  Proje 3 Ketegoride Değerlendirilecek
  Okullar, "Atıklar ve geri dönüşüm", "Okulun görünümü" ve "Kirliliği önleme tedbirleri ve çevre eğitimi" bakımından 3 kategoride değerlendirilecek.

  Okullarda atıkların çöp kutularında düzenli olarak toplanıp toplanmadığı, oul binasının bakımı, öğrenciler için okul bahçesinde oyun parkının olup olmadığı, bahçede çöp kovasının bulunup bulunmadığı, bacaların periyodik bakımlarının yapılıp yapılmadığı, doğa gezilerinin düzenlenip düzenlenmediği, okulun çevre konulu bir proje hazırlayıp hazırlamadığı, okullarda kirliliği önleyici levhaların asılıp asılmadığı gibi hususlar incelenecek.

  Bu ölçütlere göre 29 soru üzerinden yapılacak değerlendirme sonucunda başarılı bulunan okullar ödüllendirilecek. "Mavi Gök, Yeşil Yaprak" projesi ödülleri verildiği tarihten itibaren 2 yıl geçerli olacak 2. Hakim
  Devamlı Üye

  MEB den Mavi Gök Yeşil Yaprak denilen proje ilk öğretim öğrencilerinin çevreyi temiz tutması ve bilinçli davranmalarıdır.
+ Yorum Gönder