+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Enerji dönüşümlerine örnekler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Enerji dönüşümlerine örnekler
  Enerji Dönüşümleri


  - Barajlardaki depolanmış suyun potansiyel enerjisi vardır. Bu potansiyel enerji su serbest bırakılınca hareket enerjisine dönüşür ve elektrik üreten jeneratörlerin dönmesini sağlayarak elektrik enerjisine dönüşür.

  -Silgi ile yazdıklarımızı sildiğimiz zaman silginin ısındığını farkederiz. Burada hareket enerjisi ısı enerjisine dönüşmüştür.

  -Bisikletlerde yer alan dinamo tekere sürtünerek döner ve bisiklette bulunan ufak bir ampülü yakar. Bu durumda hareket enerjisi elektrik enerjisine dönüşmüştür.

  - Kaydırakta kayan çocuklar kaydırağın tepesine çıktıklarında yere göre bir potansiyel enerjiye sahip olurlar. Kayarlarken bu potansiyel enerji kinetik enerjiye yani hareket enerjisine dönüşüyordur.

  -Elektrik enerjisi, farklı araç-gereçlerin yardımıyla diğer enerji türlerine dönüştürülebilir. Örneğin, serinlemek amacıyla kullandığımız vantilatörde hareket, radyoda ise ses enerjisine dönüştürülmektedir.

  -Akü ve pillerde depolanan kimyasal enerji, kullanım aşamasında elektrik enerjisine dönüşür. Kömürde depolanan kimyasal enerji de yanma sırasında ısı enerjisine dönüşmektedir. 2. Ezlem
  Üye

  Araçlarda bulunan potansiyel enerji yani yakıtlar ve elektrik enerjisi kinetik enerjiye dönerek hareket edebiliyorlar. Bisikletlerdeki farlar kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürüyorlar.
+ Yorum Gönder


enerji dönüşümlerine örnekler