+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Atık Pillerin Canlıların Yaşamına Ve Çevreye Verdiği Zararlar Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Atık Pillerin Canlıların Yaşamına Ve Çevreye Verdiği Zararlar Nelerdir
  Atık Pillerin Canlıların Yaşamına Verdiği Zararlar Nelerdir?


  Atık pillerin insan sağlığına ve çevreye çok büyük zararları vardır.
  Piller cıva kadmiyum kurşun çinko mangan lityum demir nikel kobalt ve kimyasal maddelerden üretilir.

  Bu pillerin gelişigüzel çöplere atılması doğrudan veya dolaylı olarak alıcı ortama verilmesi çevre açısından büyük tehlikeler yaratır.

  Metaller toprağa ve oradan da yeraltı sularına karışabilir. En başta toprak kullanılmaz hale gelir ve metallerin yarattığı su kirliliği sudaki ekosistemi alt üst eder. Etkilenen sadece su ekosistemi değil aslında tüm ekosistemdir. Zaman içerisinde bu etkiler insanlar üzerinde de görülür. Atık pillerin sebep olduğu hastalıklar başında nörolojik bozukluklar merkezi sinir sistemi hastalıkları kanser böbrek ve karaciğer hastalıkları gelir. Pillerin içindeki tüm maddelerin zararı kimi zaman öldürücü boyuta ulaşabilir. Maddeler daha önce de belirtildiği gibi toprağa karışarak hayvanların yediklerinden ya da sulardan insan vücuduna karışır. Ayrıca bir küçük kalem pil 4 metrekare toprak kirletir ve bu toprağı üretim yapamaz hale getirir.


  Mesela kadmiyum insanlarda yüksek tansiyona kalp hastalıklarına akciğer kanserine ve kansızlığa neden olur. Kadmiyum; akciğer hastalıklarına prostat kanserine kansızlığa doku tahribine
  - Anfiyen ve kronik neval tübüler bozukluğa ve böbrek üstü bezlerin tahribineneden olur.
  Kurşunun meydan getirdiği olumsuzluklar vücudun hassaslaşması kuvvetten düşme uykusuzluk kabızlık zihin bulanıklığı böbrek hastalıkları ve felç olarak sıralanabilir. Kurşun; işitme bozukluğuna sinir iletim sisteminde ve hemoglobin bileşiminde düşmeye kansızlığa mide ağrısına böbrek ve beyin iltihaplanmasına kısırlığa kansere ve ölüme neden olmaktadır.

  Sinir sisteminin cıva bileşiklerine karşı çok yüksek hassasiyeti vardır. Bunun yanında vücuda alınan civanın beyin ve böbrekler üzerinde de ağır tahribatlar yarattığı yapılan çalışmalarla tespit edilmiştir. Bunun yanında cıva konsantrasyonunun vücutta yükselmesi tansiyon yükselmesine kalp krizine deride kızarıklık ve yaralar oluşması ile gözlerin zarar görmesine neden olabilir. Cıva doğada bozulmaz. Cıva ve cıva bileşikleri halk ve çevre sağlığı bakımından çok tehlikeli ve toksittir. Akan pildeki cıva hızla deri veya solunum yolu ile vücuda girebilir. Bu maddenin eser miktarda suda bulunması dahi ciddi tehlike oluşturur. İçme suyu veya gıda zinciri yolu ile insan vücuduna giren cıva;

  - Parastezi ataksi dişartri ve sağırlık gibi nörolojik bozukluklara
  - Merkezi sinir sisteminin tahribine ve kansere
  - Böbrek karaciğer beyin dokularının tahribine
  - Kromozomları tahrip edip sakat doğumlara neden olmaktadır. 2. Ezlem
  Üye

  Atık piller insan sağlığına ve doğaya zarar verirler. Etrafa atılan atık pillerde kimyasal maddeler vardır. En önemlisi civadır. toprağa ve sulara yayılarak insan sağlığını ve çevreyi tehdit eder.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Atık piller içlerindeki maddelerden dolayı doğaya ciddi zara vermektedirler. Hem doğaya hemde insan sağlığına zarar veren pillerin doğaya atılmaması özel olarak toplanması gerekir.
+ Yorum Gönder