+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Magnitüd ve Deprem Şiddeti Arasındaki Fark Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Magnitüd ve Deprem Şiddeti Arasındaki Fark Nedir
  Magnitüd ve Deprem Şiddeti Arasındaki Fark Nedir?


  Magnitüd depremin kaynağında açığa çıkan enerjinin bir ölçüsü; şiddet ise depremin yapılar ve insanlar üzerindeki etkilerinin bir ölçüsüdür.

  Magnitüd / Şiddet Karşılaştırması

  MagnitüdŞiddet

  Açıklama


  1.0 - 3.0IHemen hemen hiç hissedilmez .

  3.0 - 3.9IIÖzellikle üst katlardaki bazı insanlar tarafından hissedilebilir.

  IIIBinalarda bulunanlar özellikle üst katlarda yaşayanlar açıkça hissederler. Birçok insan sarsıntının deprem olduğunu farkedemez. Duran araçlar hafifçe sallanır. Sarsıntı büyükçe bir kamyonun geçişi sırasındaki sarsıntıyı andırır. Başlama ve bitişi insanlar tarafından hissedilebilir.

  4.0 - 4.9IVGündüz vakti binalarda bulunan hemen herkes tarafından hissedilir dışarda bulunanların çok azı sarsıntıyı hisseder. Gece vakti bazılarını uykudan uyandırır. Tabaklar pencereler ve kapılar sarsıntının etkisi ile titreşime geçer; duvarlardan çatlıyormuşçasına sesler gelir. Büyük bir tırın binaya çarpmasına benzer bir etki uyandırır. Duran araçlar görünür bir şekilde sallanır.

  Hemen hemen herkes tarafından hissedilir ve gece vakti çoğu insanı uykusundan uyandırır. Bazı pencereler ve tabaklar kırılır. Dengesiz nesneler devrilir. Sarkaçlı saatler durabilir

  5.0 - 5.9VIHerkes tarafından hissedilir ve korku verir. Bazı ağır mobilyalar hareket eder; sıvalarda dökülmeler gözlenir. Genel olarak hafif hasarla sonuçlanır.VIIDizaynı ve inşatı çok iyi olan yapılarda gözardı edilebilecek bir hasarara yol açarken; iyi inşa edilmiş sıradan binalarda hafif ya da orta ölçüde hasar gözlenir; kötü malzeme kullanılmış ya da kötü dizayn edilmiş binalarda önemli ölçüde hasara neden olur. Bazı bacalar yıkılır.

  6.0 - 6.9VIIIÖzel olarak dizayn edilmiş binalarda hafif hasar; normal yapılarda orta hasar zayıf binalarda ise oldukça büyük hasara yol açar. Bacalar devrilir üst üste yerleştirilmiş malzemeler devrilir duvar ve kolonlar yıkılır. Ağır mobilyalar devrilir.
  IXÖzel olarak dizyn edilmiş binalarda orta ölçekte hasar oluşurken; iyi dizayn edilmiş kafes yapılar ekseninden kayar. Normal binalarda büyük hasar oluşur ve yer yer yıkılmalar gözlenir. Binalar temellerinden kayarlar.

  7.0 veya daha büyük
  Xİyi inşa edilmiş ahşap yapılardan bazıları yıkılırken; taş ve kafes yapıların büyük bir çoğunluğu temelleriyle birlikte yıkılır. Demiryolları eğilir
  .XIBirkaç yapı (özellikle taş) dışında tüm binalar ve köprüler yıkılır. Demiryolları büyük oranda eğilir ve bükülür.
  XIIBütün binalar yerle bir olur. Ufuk çizgisi oynak bir yüzeye dönüşür. Nesneler havada uçar. 2. Acil

  Magnitüd ve Deprem Şiddeti Arasındaki Fark Nedir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder