+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Türkiyede Hangi Atıklar Geri Kazanılıyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Türkiyede Hangi Atıklar Geri Kazanılıyor
  Hangi Atıklar Geri Kazanılıyor?

  • Kağıt-Karton: Atık kağıt karton, özellikle ambalaj kartonu üretimi için geri kazandırılıyor. Ülkemizde atık kağıt geri kazanımı ve geri dönüşümü için çalışan, orta ve büyük ölçekli 30'un üzerinde işletme mevcut. Yılda yaklaşık 600.000 ton kağıt/karton geri kazanılıyor. Atık kağıt geri kazanım oranı %32.

  • Cam: Şişe-Cam Grubu, bayileri kanalı ile her yıl yaklaşık 65-70 bin ton atık cami işleyerek tekrar geri kazanıyor. Cam şişe kazanım oranı %36.

  • Plastik/Pet: Atık PET şişeler SASA tesisinde tekrar elyaf olarak değerlendiriliyor. Her yıl 10 bin ton PET şişe geri kazanılıyor.

  • PE/PP: Polietilen ve polipropilen türü plastik atıklar küçük ölçekli çok sayıda işletme tarafından geri kazanılıyor. Yılda yaklaşık 150-200 bin ton civarında atık plastik işlenerek geri dönüştürülüyor.

  • Metal: Yılda yaklaşık 2 milyon ton civarında hurda metal toplanarak geri kazanılıyor. Hurda demir/çelik kullanımı bu alandaki en büyük miktarı oluşturuyor. Evsel atıklar arasında ise alüminyum içecek kutuları önemli bir ham madde ve enerji kaynağı.

  Ecomelt her yıl yaklaşık 5 bin ton içecek kutsunu geri dönüştürüyor. Yaklaşık 5 bin civarında alüminyum kutu ise yurt dışına ihraç ediliyor. 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  ülkemizde atıkların dönüştürme ve bu dönüştürmeyle atıklar çöplüklere ve doğada kalmayıp eski yada farklı bir şekil almış olarak karşımıza çıkabilmekte.bu maddeler hepsi bir arada dönüştürülmüyor kendi türüyle birlikte toplanıp ve işlenmesiyle elde ediliyor.hammaddeler ister plastik,kağıt,naylon,aleminyum gibi hammaddeller gibi maddeler işlenmesiyle tekrar geri kazanılıyor.
+ Yorum Gönder