+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda kuraklığın çözümleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  kuraklığın çözümleri
  kuraklığın çözümleri

  kuraklikresmi.jpg

  Çöllerdeki bereketin nedeni olan 'su tutan toz' dünyaya umut oldu. Bilim adamları 'biyo-zar' adı verilen toz tabakasının sünger işlevi gördüğünü ve susuzluğu çözüm olabileceğini açıkladı. Küresel ısınmanın beraberinde getirdiği kuraklığın Türkiye'nin yanı sıra dünyadaki birçok ülaaai de tehdit etmesi üzerine bilim adamları kuraklığa karşı savaşta yeni bir adım attılar. Bilim adamları, dünyadaki su kıtlığına, deniz yosunuyla tavuk gübresi gibi biyolojik olarak ayrışabilen maddelerle oluşturulan bir toz tabakasının çözüm getirebileceğini söylüyorlar.
  'Biyo-zar' adı verilen bu toz tabakası, toprakta sünger işlevi görüyor ve yağmur suyunu emerek çöl gibi son derece kurak ve çorak koşullarda bitkilerin yetişmesine olanak sağlıyor. Amerikan Bilimsel
  İlerleme Derneği'ne mensup bilim adamlarının İnternet sitesinde yaptıkları açıklamada, su darlığına karşı çözüm önerisi olarak sunulan, 'biyo-zar'ın tarımcılıkta da suyun kullanımını değiştirebileceği kaydedildi.
  Bilim adamları, 'biyo-zar'ın ilk demelerinin Nijerya'da yapıldığını ve az miktarda suyla mısır yetiştirilmesinde başarı elde edildiğini bildirdiler. 'Biyo-zar'ın kalkınmakta olan ülkeler için büyük yenilik olduğunu belirten bilim adamları, bu sistemle oluşturulacak bitki örtüsü sayesinde, küresel ısınmanın da azaltılabileceğini söylüyorlar. 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Kuraklığın birinci nedeni insanların bilinçsiz bir şekilde suyu tüketmeleridir. Kuraklığın çözümlemesi için biliçli bir şekilde su tasarrufunda bulunmamız gerek.
+ Yorum Gönder


kuraklık,  kuraklık çözümleri,  kuraklığın çözümleri,  kuraklığa çözüm,  kuraklığa çözümler,  kuraklığın çözümü