+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda panama kanalının özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  panama kanalının özellikleri
  panama kanalının özellikleri

  panama.gif

  Atlas Okyanusu ile Pasifik Okyanusunu Orta Amerika üzerinden birleştirerek yaklaşık 13.000 km yol kazandıran mühendislik harikası bir kanaldır. Uzunluğu 77 km, yerden yüksekliği 26 m. olup birleşik kaplar prensibine göre inşa edilmiştir.

  Kanalın yapımı işine ilk olarak Süveyş Kanalını da açan Ferdinand de Lesseps Fransa adına 1880 yılında başlamış ancak malaria ve sarı humma hastalıklarından 22.000 çalışanın ölmesi üzerine projeden vazgeçilmiştir. 1904 yılında ABD projeyi devralmış ve 1914 te tamamlamıştır. Malarya ve sarı humma’ya neden olan sivrisinekler üzerlerine petrol püskürtülerek öldürülmüş, böylece çoğunluğu işkazalarında olmak üzere 5.600 insan kaybı ile kanal bitirilmiş, 1914 yılında ulaşıma açılmıştır.

  Henüz uçaklar olmadığı için yaklaşık 90 km lik bir alanı etüt etmek, doğal göl ve akarsulardan yararlanarak, okyanusların bulunduğu yerlerde, suyun kaldırma kuvveti ve birleşik kaplar ilkesinden yararlanarak, açılacak kanallarla iki okyanusu birleştirecek bu projeyi hayal etmek ve gerçekleştirmek her beynin işi değil. Kanala ait inşaat çalışmalarının ve günümüzdeki halinin resimlerini aşağıda görebilirsiniz. 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Panama kanallarının özellikleri bu kanaların sürekli olarak temiz olmaları lazım çevre korumacılarca korunmalı ve gereken önemi vermeleri lazımdır.
+ Yorum Gönder


panama kanalı,  panama kanalının özellikleri,  panama kanalı özellikleri