+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Sığla ağacının önemi ve yararları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sığla ağacının önemi ve yararları
  Sığla ağacının önemi ve yararları

  Sığla Ağacı ve Yağı (Liquidambar orientalis): Anadolu, Amerika ve Çinde yetişen, 15-20 metre yüksekliğinde, çınar görünümlü bir ağaç olan Sığla Ağacı ve bu ağaçtan elde edilen Sığla Yağı haricen ve dahilen kullanılır. Sığla Ağacı, Günlük ve Buhur olarak da bilinir.

  Sığla Ağacının ve Sığla Yağının Faydaları: Sığla Yağı yatıştırıcı özelliği nedeniyle özellikle romatizma ağrılarını azaltmakta etkilidir. Mikrop öldürücü etkisi ile özellikle uyuz ve mantar gibi deri hastalıklarında faydalıdır. Cildi yumuşatır ve rahatlatır. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Dahilen kullanıldığında ise göğsü yumuşatır, balgamı söktürür ve nefes darlığını giderir. Vücuda kuvvet verir. Adet söktürücüdür. Çiğnenirse dişetlerini güçlendirir. Başta mide ülseri olmak üzere, mide hastalıklarında faydalıdır.

  Sığla Ağacı ve Sığla Yağı Nasıl Kullanılır? Sığla ağacının kabukları günlük ya da buhur olarak adlandırılır ve tütsü olarak kullanılır. Sığla Yağı ise ilaç olarak ve parfüm yapımında kullanılır. Kuru üzümle birlikte yenirse, zihni açar, öksürüğü keser ve kusmayı önler. Ter kokularını gidermekte etkilidir. Sığla yağı parfüm kokusunun uçmasını engellediği için parfümlerde, cildi yumuşattığı için sabunlarda kullanılır
  Sığla Ağacı.jpg


  Anadolu sığla ağacı
  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kontrol edilmemiş

  Anadolu sığla ağacı

  Bilimsel sınıflandırma
  Alem: Plantae (Bitkiler)
  Bölüm: Magnoliophyta
  (Kapalı tohumlular)
  Sınıf: Magnoliopsida
  (İki çenekliler)
  Takım: Saxifragales
  Familya: Altingiaceae
  (Acıfındıkgiller)
  Cins: Liquidambar
  Tür: L. orientalis
  Binominal adı
  Liquidambar orientalis
  Mill.
  Diğer adları
  Günlük ağacı, Ak amber
  Dış bağlantılar
  Wikimedia Commons'da Anadolu sığla ağacı ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
  Wikispecies'de Anadolu sığla ağacı ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.
  Anadolu sığla ağacı (Liquidambar orientalis), Altingiaceae familyasından dünyada yalnızca Türkiye'de Fethiye ve Muğla civarında yetişen endemik sığla ağacı türü. Ağaç, 20 metreye kadar boylanabilir, görünüş olarak çınara benzer. Karaçamlarla karışık ormanlar oluşturur. Uzun ömürlü bir ağaçtır.
  Konu başlıkları [gizle]
  1 Özellikleri
  1.1 Kabuk
  1.2 Sürgünler
  1.3 Yapraklar
  1.4 Çiçekler
  1.5 Meyveler
  2 Sığla yağı
  2.1 Tarihte
  2.2 Eldesi
  2.3 Bileşimi
  2.4 Kullanımı
  3 Dağılımı
  4 Galeri
  5 Ayrıca bakınız
  6 Dış bağlantılar
  Özellikleri [değiştir]

  Kabuk [değiştir]
  Kabuk gençken çatlaksız yaşlıyken çatlaklıdır. Kabuklar gençken rengi grimsi, yaşlanınca grimsi kahverengi veya kahverengiye döner.
  Sürgünler [değiştir]
  Genç sürgünler önce yeşilimtrak, sonra kırmızımsı-kahverengi olup, incedir. Çıplak ve parlak olan sürgünler üzerindeki lentiseller küçüktür ve çıplak gözle görülebilir. Yan tomurcuklar sürgünlere çok sıralı sarmal dizilmiştir ve sürgüne az çok yatıktır. Tepe tomurcuğu yan tomurcuklardan biraz daha büyüktür. Yumurta şeklinde, elipsoid ve sivri uçlu olan tomurcuklar parlak olup pulların kenarı hafif kirpikli, kahverengi sürmeli ve çıplaktır. Pulların rengi elma yeşili-kahverengidir. Ovuşturuldukları zaman aromatik olup, üzerinde 3 adet iletim demeti izi taşır.
  Yapraklar [değiştir]
  Beş loplu ve ışınsal damarlı olan yapraklarda her bir lop genellikle ikincil olarak loplara ayrılır. Ucu küt veya sivri olan lopların sayısı ender olarak 3 veya 7'dir. Yaprakların kenarı ince ve muntazam dişlidir. Yaprak ayasının tabanında, ana damarların birleştiği yerde tüy demetleri saplanmış olup, bazı yapraklarda söz konusu tüyler yok denecek kadar azdır. Üst yüzleri tamamen çıplak ve parlak yeşildir. Yaprağın sapı ince ve oldukça uzundur. Erkek çiçekler kurul şeklinde ve tomurcukların üst ekseninde bulunanlar sık ve sapsız, alt tarafında bulunanlar ise daha seyrek olarak yerleşmiştir.
  Çiçekler [değiştir]
  Çiçekler küre şeklinde, üzerleri küçük kırmızımsı çiçeklerle bezenmiştir. Çiçek olgunlaşınca dikenli kozalağa dönüşür ve grimsi-yeşil renk alır. Dişi çiçekler ilk oluştukları zaman renkleri yeşil olup daha sonraları kırmızımsı renk alır. Üzerleri hafif tüylü olup, meyve içinde dökülmeden kalırlar ve sertleşip odunsu bir yapı kazanırlar.
  Meyveler [değiştir]
  Meyve uzun bir sapın ucunda, aşağıya doğru sarkık olarak durur. Olgunlaştıkları zaman sertleşir, kapsüller açılır ve tohumlar dökülür. Çok küçük kanatlı olan tohumun rengi koyu kahverengidir, basık, dip tarafı yuvarlak, uç kısmı sivridir. Tohum kabuğu parlak, ince ve serttir.
  Sığla yağı [değiştir]

  Sığala yağı iyi bir antiseptiktir. Eczacılıkta, parfümeride ve ayrıca buhur olarak kilise vb. yerlerde kullanılır. Kuru yongaları çeşitli ayinlerinde tütsü olarak kullanıldığından ağaca "günlük ağacı" denir.
  Ağacın kabuğunun yaralanmasıyla, özünden elde edilen bir çeşit balsam olan "Sığla yağı" özellikle parfüm sanayinde kullanılan önemli bir hammaddedir. Ağacın önemi, elde edilen bu yağdan kaynaklanmaktadır.
  Eskiden Türkiye'de 20 ton dolaylarında sığla yağı elde edilirken, günümüzde ormanların azalmasıyla yılda ancak 3-4 ton sığla yağı elde edilebilmektedir. Yağa, yurtiçinden ve yurtdışından yoğun talep olmakla berbaber, yeterli miktarda üretim olmadığı için bu talep karşılanamamaktadır. 2000'li yıllarla birlikte artık parfümeri sanayinde sentetik fiksatörler kullanıldığından eskiden olan talepler azalmış ve sığala yağı üretimi 1 tona kadar düşmüştür.
  Tarihte [değiştir]
  Geçmişte Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın "aşk iksiri" ve parfüm olarak kullandığı sığala yağı, Hipokrat döneminden beri ilaç olarak da kullanılmıştır. Eski Mısırlılar sığala yağını mumyalama işlemleri sırasında da kullanmışlardır. Batmış Fenike gemilerinden çıkarılan içi sığala yağı dolu amforalar geçmişte sığla yağının Akdeniz ticaretinde önemli bir yer tuttuğunu göstermektedirler.
  Eldesi [değiştir]
  Sığla yağı elde etmek için bahar aylarında ağacın gövdesine çizikler çizilir. Temmuz ayından itibaren gövde üzerinde biriken salgı ve kabuklar özel bıçaklar ile kazınarak toplanır. Bu salgı ve kabuklar sıcak su ile kaynatıldıktan sonra özel preslerde sıkılarak sığala yağı elde edilir.
  Bileşimi [değiştir]
  Sığla yağının bileşiminde kokusunu veren sinnamik asit, uçucu yağlar ve reçine bulunur.
  Yağ, antiseptik özelliğe sahiptir. Parazitlere karşı etkilir. Ciltte yumuşatıcı, rahatlatıcı, iltihap giderici ve yara iyi edici etkileri bulunmaktadır. Halk tarafından özellikle mide rahatsızlıklarında ve yaraların iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda temizleyici ve ter kokularını giderici olarak da kullanılır.
  Kullanımı [değiştir]
  Bu yağ, parfümeride sabitleyici (fiksatör) olarak kullanılmaktadır. Yani parfüm içersindeki güzel kokuların uçmamasını sağlar. Bu nedenle sığla yağı parfüm sanayinde önemli bir hammaddedir. Bunun yanı sıra sığla yağıyla yapılan sabunlar cilt yumuşatıcı etkiye ve güzel kokuya sahiptir.
  Dağılımı [değiştir]

  Türkiye'de doğal olarak bulunan Anadolu sığla ağacı, özellikle Marmaris çevresi,Fethiye, Köyceğiz ve Dalaman Çayı dolaylarında endemik olarak bulunur. Isparta ve Burdur arasında da dar bir yayılışı bulunmaktadır. Türkiye'de iki alt türü bulunmaktadır. Bu bölgelerde eskiden ormanlar oluşturan ağaçlar,
  Sığla Ağacı 2.jpg
  günümüzde küçük korular halinde bulunmaktadır.

  vkipedi

  Sığla, her derde deva
  Güncelleme:27 Nisan 2009 10:50
  MUĞLA (İHA) - Doğayla Barış Çevre Eğitim ve Sanat Derneği Başkanı Yüksek Jeoloji Mühendisi Hakkı Çopuroğlu, nesli gün geçtikçe tükenmekte olan, Türkiye'de sadece Muğla'nın tatil cennetleri Dalaman, Köyceğiz ile Marmaris ilçelerinde bulunan Günlük (Sığla) ormanlarının, bir çok rahatsızlığın yanı sıra alzheimer ve kanser gibi hastalıklara iyi geldiğini iddia etti. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Hakkı Çopuroğlu, sığla ağaçları sayesinde Türkiye'nin her yıl 3 ile 5 milyar dolar gelir elde edeceğini de ileri sürdü. Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı'nın (ÖÇKK), birer sivil toplum örgütü olan Tarımsal Kalkınma Vakfı ile Doğayla Barış Çevre Eğitim ve Sanat Derneği'nin aracılığıyla yürüttüğü ‘Sığla eylem planı' kapsamında, Marmaris'te ‘Sığla Eğitim Koordinasyonu Merkezi' açıldı. Açılışta, gazetecilere konu hakkında bilgi veren Tarımsal Kalkınma Vakfı Başkanı Yaşar Dostbil, eylem planı kapsamında, Türkiye'deki sığla ormanlarının haritasının çıkartıldığını belirterek şöyle konuştu: "Maalesef, Türkiye'de şu anda tamamı Muğla ili sınırları içerisinde 1600 hektarlık sığla ormanı var. İşte eylem planının bu ikinci aşamasında, sığla ormanlarının rehabilite edilip, iyileştirilmesi, genişletilmesi, en faydalı şekilde kullanılması için köylü ve öğrencilere yönelik eğitim çalışmaları yürütülecek. Eskilerde 178 ton çıkarılırken şimdilerde 178 kilogram dahi elde edilemeyen sığla yağının üretiminin arttırılması hedeflenecek.

  Çünkü, yağ veren sığla ağaçları dünya üzerinde sadece Türkiye'de var ve maddi olarak da çok değerli" Doğayla Barış Çevre Eğitim ve Sanat Derneği Başkanı Hakkı Çopuroğlu ise, yağı ve reçinesi Hipokrat döneminden beri sağaltıcı etkileri nedeniyle ilaç olarak da kullanılan, cildi yumuşatan, temizleyen, parfüm sanayinde sabitleyici görevi yaparak güzel kokuların uzun süre uçmamasını da sağlayan sığlanın insan sağlığı üzerinde çok olumlu etkileri olduğunu belirtti. 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı örnek verdi. Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal uykusuzluk çektiği dönemde, Okluk koyuna geldiğinde kendisine hazırlana hamakta, sığla ağaçlarının altında 6 saat çok güzel uyuduğunu ve bu yüzden buraya Cumhurbaşkanlığı konutunu yaptığını iddia etti. Sığla ormanlarının ve sığladan elde edilen ürünlerin, alzheimer ve kanser dahil bir çok hastalığa iyi geldiğini savunan Hakkı Çopuroğlu, "Sığlanın yağı çok kıymetli. Bunun yanısıra sığla ağaçları, çevresine salgıladığı antioksidon pozitif iyonlar sayesinde, stres, alzheimer ve kanser gibi hastalıklara iyi geliyor. Bu tür hastalar, sığla ormanlarının bulunduğu yerlerde sağlığına kavuşabiliyor. Sığlanın daha geniş alanlara yayılarak, verimli şekilde kullanılması halinde, gerek sağlık turizmi, gerekse ilaç ve parfüm sanayi yoluyla Türkiye ekonomisine yılda 3 ila 5 milyar dolar katkı sağlayacaktır. İnanın bunlar, kesinlikle hayali rakamlar değil. Çünkü, insan, sağlığı mevzubahis olduğunda parayı düşünmez harcar" dedi.
+ Yorum Gönder


sığla ağacı faydaları,  sığla ağacı,  sığla yağının faydaları,  sığla ağacı özellikleri,  sığla yağının faydaları yararları,  sığla ağacının özellikleri