+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Tsunami nasıl meydana gelir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Tsunami nasıl meydana gelir
  Tsunami nasıl meydana gelir


  Doğal afetler genellikle insanlara zarar verir. Okyanus veya denizde oluşan depremde tsunami ortaya çıkmaktadır. Bu büyük ve dev dalgalar kıyıya ulaşarak yerleşim yerlerine büyük zararlar vererek can ve mal kaybına sebep olmaktadır.

  Denizin dibinde meydana gelen deprem zeminin çökmesine neden olur. Bunun sonucunda deniz seviyesinde ki su yavaş yavaş yükselir ve Tsunami adı verilen olay meydana gelir. Tsunaminin en fazla görüldüğü yer Pasifiklerdir.


  Tsunamiden sonra oluşan dalganın diğer deniz dalgalarından farkı, su zerreciklerinin sürüklenmesi sonucu hareket kazanmasıdır.

  Derin denizde varlığı hissedilmezken, sığ sulara geldiğinde dik yamaçlı kıyılarda ya da V tipi daralan körfez ve koylarda bazen 30 metreye kadar tırmanarak çok şiddetli akıntılara neden olan bu dalga; insanlar için deprem, tayfun, çığ, yangın ya da sel gibi bir doğal afet haline gelebilmektedir.

  Tsunami ilk oluştuğunda tek bir dalgadır ancak kısa bir süre içerisinde üç ya da beş dalgaya dönüşerek çevreye yayılmaya başlar. Bu dalgaların birincisi ve sonuncusu çok zayıftır ancak diğer dalgalar etkilerini kıyılarda şiddetli biçimde hissettirebilecek bir enerjiyle ilerlerler. Bu nedenle depremlerden kısa bir süre sonra kıyılarda görülen yavaş ama anormal su düzeyi değişimi ilk dalganın geldiğini gösterir. Bu değişim, arkadan gelecek olan çok kuvvetli dalgaların ilk habercisi de olabilir..


  Tsunami nasıl meydana gelir.jpg

  tsunami-nas-l-meydana-gelir1.jpg

  tsunami-nas-l-meydana-gelirk.jpg 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Tsunami genellikle okyanusların tabanında oluşan sismik dalgalar sonucu oluşan şoklarla meydana gelen dalgalar yükselir ve büyük bir yıkıma neden olabiliyorlar. Özellikle japonyada meydana gelir ve binlerce kişi yaşamını yitirir üstelik çok aşırı maddi hasara da yol açar.
+ Yorum Gönder


tsunami