+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Hidroelektrik Santrallerin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Hidroelektrik Santrallerin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar

  Hidroelektrik Santrallerin Sebep Olduğu Çevresel Sorunlar hakkında bilgi


  Hidroelektrik santrallerin kurulması doğal çevreyi ve insanı etkilemektedir. Barajlar kurulurken birçok doğal güzellikler, tarihi ve kültürel değerler sular altında kalmakta, birçok bitki ve hayvan türü yokolmakta, yerleşim birimleri sular altında kaldığı için insanlar yer değiştirmek zorundadır. Baraj gölü aynı zamanda yüzeyinin yeniş olmasından dolayı buharlaşmayı arttırmaktadır. Artan buharlaşma sonucunda topraklardaki tuzlanma ve çoraklaşma artmaktadır. Su yüzeyinin geniş olmasının bir başka etkisi de sudaki mikropların ve parazitlerin artmasına neden olmasıdır
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  hidrolik santrallerin kurulamsı doğanın dengesi bozulmakta ve bu santraller yüzünden biröok canlı,yerlerşim alanları,kültür ve turizimi büyük ölçüde etkilemektedir.Barajlar yapılırken birçok olumlu ve olumsuz yönlerini beraberinde getirmekte.yapılan barajlar doğal güzelliklerin bozulmasına ve tarihi yerler yok edilmekte.bunları en aza indirmek için tarihi yerlerden uzak ve ağaçsız yerlerde yapılmalı bu ağaçların yok olamamalarına ve tarihi yerlerin turizime katkısı sağlanabilir.
+ Yorum Gönder