+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Petrol Ve Çevre Ilgili Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Petrol Ve Çevre Ilgili Bilgi

  Petrol ve Çevre hakkında bilgi  Petrol ve petrol ürünleri evlerin ısıtılmasından arabalarda ve uçaklarda yakıt olarak kullanılmasına, ilaç, boya, plastik, lastik yapımına kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Petrol taşınması, işlenmesi, aranması ve kullanılması sırasında çevreyi kirletmektedir. Petrol yakıt olarak kullanılırken de havayı kirletmektedir.

  Kaza yapan petrol tankerlerinin denizlerin kirlenmesindeki payı oldukça fazladır. Denize dökülen petrol, denizi doğrudan kirletirken denizlerde yaşayan canlılarda da hasara sebep olmaktadır. Tanker kazası sonucunda denize dökülen petrolün %16′sı suya karışır, %15′i buharlaşarak atmosfere karışır, %22′si biyolojik olarak çözünür, %3′ü açık denizde toplu olarak kalır, %15′i kıyıya vurur, %28′i ise su dibine iner.

  16 Mart 1978′de Amoco Cadiz adlı Liberya bandralı petrol tankeri karaya oturmuş, Atlas okyanusunun doğu kıyılarında petrol kirliliğine neden olmuştur. 400km’den uzun kıyı şeridini etkileyen olayda 223 bin ton ham petrol denize dökülmüştir. Denize dökülen bu petrol okyanus ekosistemini bozmuştur. 24 Mart 1989 tarihinde Exxon Valdez adlı petrol tankeri Alaska Körfezi yakınlarında Prince William Sound açıklarındaki aysberglerden kurtulmak isterken kayalıklara çarpmış ve 306 bin varil ham petrol denize dökülmüştür. Çıkan fırtına petrolün güneye doğru yayılmasına sebep olmuş, kazanın 56. günü 870km uzaklıktaki kıyı şeritleri bile petrole bulanmıştır. Bir yıl içinde milyonlarca kuş yokolmuş, balık ve diğer canlıların ölmesine sebep olmuştur
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Petrol yeraltından ham madde olarak çıkarılır ve farklı görev ve kullanımlarda üretilir.petrol günümüzde en çok kullanılan maddelerden biri.daha kısa bir içinde yolculuğumuzu bu petrol sayesinde gerçekleştirmekteyiz.petrolün çıkartılmasından kullanımına kadar havayı ve doğayı kirletmedir.ama petrol beraberinde birçok olumlu ve olumsuz yönlerini getirmekte.
+ Yorum Gönder


petrolle ilgili sloganlar,  petrol ile ilgili sloganlar