+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Çizgisel Yerleşmelere Daha çok Nerelerde Rastlanır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Çizgisel Yerleşmelere Daha çok Nerelerde Rastlanır
  Çizgisel yerleşmelere daha çok nerelerde rastlanır

  DOKULARINA GÖRE YERLEŞMELER: Kent ve kır yerleşmelerinde farklı dokular göze çarpar. Bu farklılığın en büyük nedeni yerleşmelerin kurulduğu yerlerin coğrafi özellikleridir. (İklim, yer şekilleri, su kaynakları, toprak verimi, ayrıca insanların kültürel ve ekonomik yapılarıdır.) 1-Dağınık Yerleşme: Suyun (yağışların) bol olduğu yerlerde, arızalı ve eğimli bölgelerde, evlerin birbirinden uzak olduğu bahçeler içerisinde insanlar dağınık olarak yerleşmişlerdir.

  Türkiye’de Karadeniz Bölgesi, dağınık yerleşmenin en yaygın olarak görüldüğü yerdir. Dağınık yerleşmede su fazlalığı ve yerşekillerinin engebeliliği etkilidir. 2-Toplu Yerleşme: Evlerin birbirine yakın olduğu yerleşme biçimidir. Suyun az olduğu yerlerde ve arazinin düz olduğu ovalık alanlarda insanlar toplu olarak yerleşmişlerdir.

  Türkiye’de İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde su kaynakları az olduğu için toplu yerleşmeler fazladır. 3-Çizgisel yerleşme: Akarsu boylarında ve bir yol boyunca ( hat boyunca) kurulan ve uzanan yerleşmelere “ Çizgisel yerleşme” denir. 4-Dairesel yerleşme: Düz bir arazide veya ovada kurulan dairesel şekle sahip yerleşmelere “ dairesel yerleşme” denir. 5-Kıyı boyu yerleşme: Genel olarak deniz, göl kıyılarında kıyı boyuna kurulan yerleşmelere “kıyı boyu yerleşme” denir.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Ülkemizde kentsel ve kırsal yerleşmeler görülmektedir. Ekonominin sanayiye dayandığı bölgelerde halk kentlerde yaşarken ekonominin tarıma dayandığı yerde ise bölge halkı kırlarda yaşamaktadır. Karadeniz bölgesi en fazla dağınık yerleşmenin görüldüğü yerdir. Dağınık yerleşmenin nedeni alanın çok sulak olmasından ve su sıkıntısı çekilmediğinden kaynaklanmaktadır.
+ Yorum Gönder


çizgisel yerleşmelere daha çok nerelerde rastlanır